Citroën C3B618 · 2017–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.2L PureTech 83 maksaa arviolta noin 480 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
28 814 €
Kuukaudessa (arvio)
480 €/kk
Per km (arvio)
0,38 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
44 %
31 %
14 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 552 €/v213 €/kk
Polttoaine
1 776 €/v148 €/kk
Vakuutus
538 €/v45 €/kk
Huolto ja korjaukset
785 €/v65 €/kk
Verot
112 €/v9 €/kk
Yhteensä
5 763 €/v480 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Citroën C3 kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.2L PureTech 83Bensiinin. 6,4 l/100 km
1.2L PureTech 110Bensiinin. 6,8 l/100 km
1.5L BlueHDi 100Dieseln. 4,2 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 552 €2 552 €2 552 €2 552 €2 552 €12 760 €
Polttoaine1 776 €1 776 €1 776 €1 776 €1 776 €8 880 €
Vakuutus600 €569 €538 €507 €476 €2 690 €
Huolto ja korjaukset720 €720 €720 €882 €882 €3 924 €
Verot112 €112 €112 €112 €112 €560 €
Yhteensä5 760 €5 729 €5 698 €5 829 €5 798 €28 814 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella C3 hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 9 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon, mikä voi vaikuttaa huoltokustannuksiin. Kuukausikustannus on arviolta noin 480 €/kk, mikä on noin 6 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. C3 1.2L PureTech 83 huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat B618-sukupolvea (2017–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.2L PureTech 83 · 61 kW · Bensiini1.2L PureTech 110 · 81 kW · Bensiini1.5L BlueHDi 100 · 73 kW · Diesel

Aiemman A51-sukupolven (2010–2016) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

C3 seuraa tietojemme mukaan lähemmin Pieni perheauto-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 42 %.

Verot
CO₂-päästö
110 g/km
Ajoneuvovero
112 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

C3 1.2L PureTech 83 ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (110 g/km). Perusvero on noin 112 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 112 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Citroën C3 tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
35,0 %
vs. kansallinen ka.
+8,6 pp
Sijoitus merkissä
#9

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 35 %) on noin 9 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää kuitenkin paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €).

  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Ohjausnivelet ja -tangot
    Välystä tai kulumaa raidetangoissa ja ohjausnivelissä. Aiheuttaa epätarkkaa ohjausta ja epätasaista rengaskulumaa.
    150–600 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Citroën C3
480 €/kk
Hylkäys-% 35,0
VS
476 €/kk
Hylkäys-% 19,6
Mini Hatch on 4 €/kk edullisempi
Renault Clio474 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.