Mini HatchJ01/J05 · 2024–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

Cooper C 1.5T Petrol maksaa arviolta noin 476 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
28 577 €
Kuukaudessa (arvio)
476 €/kk
Per km (arvio)
0,38 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
32 %
40 %
12 %
13 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
1 848 €/v154 €/kk
Polttoaine
2 309 €/v192 €/kk
Vakuutus
686 €/v57 €/kk
Huolto ja korjaukset
725 €/v60 €/kk
Verot
148 €/v12 €/kk
Yhteensä
5 715 €/v476 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Mini Hatch kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
Cooper C 1.5T PetrolBensiinin. 8,3 l/100 km
Cooper S 2.0T PetrolBensiinin. 9,0 l/100 km
Cooper E ElectricSähkön. 15,0 kWh/100 km
Cooper SE ElectricSähkön. 15,0 kWh/100 km

Sähköautojen kulutusarvio on kokoluokkakohtainen keskiarvo, ei moottorivaihtoehtokohtainen.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen1 848 €1 848 €1 848 €1 848 €1 848 €9 240 €
Polttoaine2 309 €2 309 €2 309 €2 309 €2 309 €11 545 €
Vakuutus737 €711 €686 €660 €634 €3 428 €
Huolto ja korjaukset644 €644 €644 €846 €846 €3 624 €
Verot148 €148 €148 €148 €148 €740 €
Yhteensä5 686 €5 660 €5 635 €5 811 €5 785 €28 577 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Hatch Cooper C 1.5T Petrol säilyttää arvoaan tyypillisesti luokan keskiarvoa paremmin — 5 vuoden jälkeen arvosta näyttää säilyvän noin 58 %. Tämä vaikuttaa merkittävästi kokonaiskustannuksiin. Kuukausikustannus on arviolta noin 476 €/kk, mikä on noin 5 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Hatch Cooper C 1.5T Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat J01/J05-sukupolvea (2024–).
Saatavilla olevat moottorit:
Cooper C 1.5T Petrol · 115 kW · BensiiniCooper S 2.0T Petrol · 150 kW · BensiiniCooper E Electric · 135 kW · SähköCooper SE Electric · 160 kW · Sähkö

Aiemman F55/F56-sukupolven (2014–2022) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

ArvonaleneminenTodennäköisesti luokan paras

Tietojemme perusteella Hatch näyttää pitävän arvonsa selvästi paremmin kuin Pieni perheauto-luokka keskimäärin — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 58 %, kun luokan keskiarvo on noin 47 %.

5v jäännösarvo (arvio)
58 %
Luokan keskiarvo
47 %
Arvioitu ero 5v aikana
+12 pp
Verot
CO₂-päästö
143 g/km
Ajoneuvovero
148 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Hatch Cooper C 1.5T Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (143 g/km). Perusvero on noin 148 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 148 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Mini Hatch tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
19,6 %
vs. kansallinen ka.
-6,7 pp
Sijoitus merkissä
#2

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 19,6 %) on noin 7 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Bensiinimoottorin pakokaasumittaus (korjauskustannus tyypillisesti noin 100 €–600 €).

  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
  • Bensiinimoottorin pakokaasumittaus
    Bensiinimoottorin pakokaasupäästöt ylittävät raja-arvot. Syynä voi olla viallinen lambda-anturi, katalysaattori tai moottorinohjausjärjestelmän vika.
    100–600 €
  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Mini Hatch
476 €/kk
Hylkäys-% 19,6
VS
474 €/kk
Hylkäys-% 36,4
Renault Clio on 2 €/kk edullisempi
Citroën C3480 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.