Mini ConvertibleF57 · 2016–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

Cooper 1.5L Petrol maksaa arviolta noin 469 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
28 155 €
Kuukaudessa (arvio)
469 €/kk
Per km (arvio)
0,38 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
36 %
36 %
11 %
14 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 024 €/v169 €/kk
Polttoaine
2 051 €/v171 €/kk
Vakuutus
642 €/v54 €/kk
Huolto ja korjaukset
787 €/v66 €/kk
Verot
127 €/v11 €/kk
Yhteensä
5 631 €/v469 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Mini Convertible kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
Cooper 1.5L PetrolBensiinin. 7,4 l/100 km
Cooper S 2.0T PetrolBensiinin. 8,4 l/100 km
Cooper D 1.5 DieselDieseln. 5,0 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 024 €2 024 €2 024 €2 024 €2 024 €10 120 €
Polttoaine2 051 €2 051 €2 051 €2 051 €2 051 €10 255 €
Vakuutus699 €671 €642 €614 €586 €3 212 €
Huolto ja korjaukset699 €699 €699 €918 €918 €3 933 €
Verot127 €127 €127 €127 €127 €635 €
Yhteensä5 600 €5 572 €5 543 €5 734 €5 706 €28 155 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Convertible Cooper 1.5L Petrol säilyttää arvoaan tyypillisesti luokan keskiarvoa paremmin — 5 vuoden jälkeen arvosta näyttää säilyvän noin 54 %. Tämä vaikuttaa merkittävästi kokonaiskustannuksiin. Kuukausikustannus on arviolta noin 469 €/kk, mikä on noin 3 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Convertible Cooper 1.5L Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat F57-sukupolvea (2016–).
Saatavilla olevat moottorit:
Cooper 1.5L Petrol · 100 kW · BensiiniCooper S 2.0T Petrol · 141 kW · BensiiniCooper D 1.5 Diesel · 85 kW · Diesel

Aiemman R57-sukupolven (2009–2015) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Convertible seuraa tietojemme mukaan lähemmin Pieni perheauto-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 54 %.

Verot
CO₂-päästö
127 g/km
Ajoneuvovero
127 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Convertible Cooper 1.5L Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (127 g/km). Perusvero on noin 127 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 127 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Mini Convertible tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
21,7 %
vs. kansallinen ka.
-4,7 pp
Sijoitus merkissä
#3

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 21,7 %) on noin 5 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
  • Sisäinen valvontajärjestelmä (OBD)
    Auton sisäinen valvontajärjestelmä (OBD) ilmoittaa vioista. Kyse voi olla pienestä anturiviasta tai merkittävästä moottoriongelmasta — teetä kattava OBD-skannaus.
    100–1 000 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Mini Convertible
469 €/kk
Hylkäys-% 21,7
VS
MG MG3
468 €/kk
MG MG3 on 1 €/kk edullisempi
Audi A1471 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.