Nissan NoteE12 · 2013–2020

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.2L Petrol maksaa arviolta noin 462 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
27 739 €
Kuukaudessa (arvio)
462 €/kk
Per km (arvio)
0,37 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
39 %
35 %
15 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 186 €/v182 €/kk
Polttoaine
1 922 €/v160 €/kk
Vakuutus
505 €/v42 €/kk
Huolto ja korjaukset
814 €/v68 €/kk
Verot
120 €/v10 €/kk
Yhteensä
5 548 €/v462 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Nissan Note kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.2L PetrolBensiinin. 6,9 l/100 km
1.2 DIG-S PetrolBensiinin. 5,8 l/100 km
1.5 dCi DieselDieseln. 4,3 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 186 €2 186 €2 186 €2 186 €2 188 €10 932 €
Polttoaine1 922 €1 922 €1 922 €1 922 €1 922 €9 610 €
Vakuutus553 €529 €505 €481 €457 €2 525 €
Huolto ja korjaukset536 €884 €884 €884 €884 €4 072 €
Verot120 €120 €120 €120 €120 €600 €
Yhteensä5 317 €5 641 €5 617 €5 593 €5 571 €27 739 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Note 1.2L Petrol menettää arvoaan tyypillisesti luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta näyttää säilyvän noin 36,4 %. Arvonaleneminen nostaa kokonaiskustannuksia. Kuukausikustannus on arviolta noin 462 €/kk, mikä on noin 2 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Note 1.2L Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat E12-sukupolvea (2013–2020).
Saatavilla olevat moottorit:
1.2L Petrol · 59 kW · Bensiini1.2 DIG-S Petrol · 72 kW · Bensiini1.5 dCi Diesel · 66 kW · Diesel

Aiemman E11-sukupolven (2006–2013) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Note näyttää menettävän arvoaan Pieni perheauto-luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 36 %, kun luokan keskiarvo on noin 47 %.

Verot
CO₂-päästö
119 g/km
Ajoneuvovero
120 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Note 1.2L Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (119 g/km). Perusvero on noin 120 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 120 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Nissan Note tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
31,1 %
vs. kansallinen ka.
+4,8 pp
Sijoitus merkissä
#6

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 31,2 %) on noin 5 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää kuitenkin paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €).

  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Käyttöjarrun dynamometritesti
    Jarrutusvoima on epätasainen tai liian heikko. Yleensä syynä kuluneet palat/levyt tai juuttunut jarrusatula toisella puolella.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Nissan Note
462 €/kk
Hylkäys-% 31,1
VS
460 €/kk
Hylkäys-% 24,5
SEAT Ibiza on 2 €/kk edullisempi
MG MG3468 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.