Nissan Qashqai+2J10 · 2008–2014

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.6L Petrol maksaa arviolta noin 686 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
41 161 €
Kuukaudessa (arvio)
686 €/kk
Per km (arvio)
0,55 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
42 %
33 %
15 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
3 438 €/v287 €/kk
Polttoaine
2 713 €/v226 €/kk
Vakuutus
621 €/v52 €/kk
Huolto ja korjaukset
1 262 €/v105 €/kk
Verot
199 €/v17 €/kk
Yhteensä
8 232 €/v686 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Nissan Qashqai+2 kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.6L PetrolBensiinin. 9,8 l/100 km
2.0L PetrolBensiinin. 11,1 l/100 km
1.5 dCi DieselDieseln. 6,3 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen3 438 €3 438 €3 438 €3 438 €3 436 €17 188 €
Polttoaine2 713 €2 713 €2 713 €2 713 €2 713 €13 565 €
Vakuutus696 €658 €621 €583 €545 €3 103 €
Huolto ja korjaukset1 262 €1 262 €1 262 €1 262 €1 262 €6 310 €
Verot199 €199 €199 €199 €199 €995 €
Yhteensä8 308 €8 270 €8 233 €8 195 €8 155 €41 161 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella Qashqai+2 hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 24 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon, mikä voi vaikuttaa huoltokustannuksiin. Kuukausikustannus on arviolta noin 686 €/kk, mikä on noin 18 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Qashqai+2 1.6L Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat J10-sukupolvea (2008–2014).
Saatavilla olevat moottorit:
1.6L Petrol · 86 kW · Bensiini2.0L Petrol · 104 kW · Bensiini1.5 dCi Diesel · 78 kW · Diesel
Arvonaleneminen

Qashqai+2 seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-SUV-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 44 %.

Verot
CO₂-päästö
168 g/km
Ajoneuvovero
199 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Qashqai+2 1.6L Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (168 g/km). Perusvero on noin 199 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 199 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Nissan Qashqai+2 tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
50,4 %
vs. kansallinen ka.
+24,1 pp
Sijoitus merkissä
#17

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 50,4 %) on noin 24 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää kuitenkin paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Ohjausnivelet ja -tangot (korjauskustannus tyypillisesti noin 150 €–600 €).

  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
  • Ohjausnivelet ja -tangot
    Välystä tai kulumaa raidetangoissa ja ohjausnivelissä. Aiheuttaa epätarkkaa ohjausta ja epätasaista rengaskulumaa.
    150–600 €
  • Seisontajarrun dynamometritesti
    Seisontajarru ei pidä riittävällä voimalla. Usein riittää vaijerin säätö tai takajarrujen huolto.
    100–500 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Nissan Qashqai+2
686 €/kk
Hylkäys-% 50,4
VS
MG MG HS
687 €/kk
MG MG HS on 1 €/kk kalliimpi
Jeep Compass693 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.