Porsche MacanJ1A · 2024–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

Macan 4 Electric (100 kWh) maksaa arviolta noin 721 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
43 264 €
Kuukaudessa (arvio)
721 €/kk
Per km (arvio)
0,58 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
69 %
16 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
5 940 €/v495 €/kk
Polttoaine
324 €/v27 €/kk
Vakuutus
1 371 €/v114 €/kk
Huolto ja korjaukset
729 €/v61 €/kk
Verot
289 €/v24 €/kk
Yhteensä
8 653 €/v721 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Porsche Macan kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
Macan 4 Electric (100 kWh)Sähkön. 18,0 kWh/100 km
Macan 4S Electric (100 kWh)Sähkön. 18,0 kWh/100 km
Macan Turbo Electric (100 kWh)Sähkön. 18,0 kWh/100 km

Sähköautojen kulutusarvio on kokoluokkakohtainen keskiarvo, ei moottorivaihtoehtokohtainen.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen5 940 €5 940 €5 940 €5 940 €5 940 €29 700 €
Polttoaine324 €324 €324 €324 €324 €1 620 €
Vakuutus1 559 €1 465 €1 371 €1 277 €1 182 €6 854 €
Huolto ja korjaukset615 €615 €615 €900 €900 €3 645 €
Verot289 €289 €289 €289 €289 €1 445 €
Yhteensä8 727 €8 633 €8 539 €8 730 €8 635 €43 264 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Macan Macan 4 Electric (100 kWh) menettää arvoaan tyypillisesti luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta näyttää säilyvän noin 34 %. Arvonaleneminen nostaa kokonaiskustannuksia. Kuukausikustannus on arviolta noin 721 €/kk, mikä on noin 24 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Sähköauton latauskustannukset riippuvat merkittävästi lataustavasta — kotilataus on tyypillisesti noin 0,10–0,15 €/kWh, kun taas pikalatausasemilla hinta voi olla 0,30–0,60 €/kWh. Laskelmissamme käytämme keskimääräistä kotilatauksen hintaa.

Sähköautoissa on vähemmän liikkuvia osia, mikä tarkoittaa tyypillisesti alhaisempia huoltokustannuksia. Akun kapasiteetin heikkeneminen on kuitenkin epävarmuustekijä — nykyisten arvioiden mukaan akku säilyttää todennäköisesti noin 80–90 % kapasiteetistaan 8 vuoden käytön jälkeen. Talvella toimintamatka voi lyhentyä merkittävästi, tyypillisesti 20–40 %.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat J1A-sukupolvea (2024–).
Saatavilla olevat moottorit:
Macan 4 Electric (100 kWh) · 300 kW · SähköMacan 4S Electric (100 kWh) · 330 kW · SähköMacan Turbo Electric (100 kWh) · 470 kW · Sähkö

Aiemman 95B-sukupolven (2014–2023) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Macan näyttää menettävän arvoaan Kompakti-SUV-luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 34 %, kun luokan keskiarvo on noin 49 %.

Verot
CO₂-päästö
0 g/km
Ajoneuvovero
171 €/v
Käyttövoimavero
104 €/v

Macan Macan 4 Electric (100 kWh) ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (0 g/km). Perusvero on noin 171 € vuodessa. Sähköautoon sovelletaan käyttövoimaveroa (dieseleiden, sähköautojen ja hybridien lisäpäivittäisvero), joka on noin 104 € vuodessa. Yhteensä vero on noin 275 € vuodessa. Sähköauton polttoainekustannukset ovat kuitenkin tyypillisesti merkittävästi pienemmät kuin polttomoottoriauton. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Porsche Macan tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
7,8 %
vs. kansallinen ka.
-18,5 pp
Sijoitus merkissä
#3

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 7,9 %) on noin 18 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %).

Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Porsche Macan
721 €/kk
Hylkäys-% 7,8
VS
MG Marvel R
700 €/kk
MG Marvel R on 21 €/kk edullisempi
Mazda MX-30661 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.