Volkswagen PoloAW · 2017–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.0L TSI 70kW maksaa arviolta noin 434 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
26 066 €
Kuukaudessa (arvio)
434 €/kk
Per km (arvio)
0,35 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
41 %
35 %
11 %
11 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 112 €/v176 €/kk
Polttoaine
1 841 €/v153 €/kk
Vakuutus
556 €/v46 €/kk
Huolto ja korjaukset
589 €/v49 €/kk
Verot
115 €/v10 €/kk
Yhteensä
5 213 €/v434 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Volkswagen Polo kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.0L TSI 70kWBensiinin. 6,6 l/100 km
1.0L TSI 81kWBensiinin. 6,8 l/100 km
1.5L TSI PetrolBensiinin. 7,4 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 112 €2 112 €2 112 €2 112 €2 112 €10 560 €
Polttoaine1 841 €1 841 €1 841 €1 841 €1 841 €9 205 €
Vakuutus607 €582 €556 €530 €504 €2 779 €
Huolto ja korjaukset531 €531 €531 €677 €677 €2 947 €
Verot115 €115 €115 €115 €115 €575 €
Yhteensä5 206 €5 181 €5 155 €5 275 €5 249 €26 066 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Polo 1.0L TSI 70kW on luokan keskitasoa kokonaiskustannuksissa. Kuukausikustannus on arviolta noin 434 €/kk. Suurimmat kustannuserät ovat tyypillisesti arvonaleneminen (noin 2 112 €/v) ja polttoaine (noin 1 841 €/v).
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Polo 1.0L TSI 70kW huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat AW-sukupolvea (2017–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.0L TSI 70kW · 70 kW · Bensiini1.0L TSI 81kW · 81 kW · Bensiini1.5L TSI Petrol · 110 kW · Bensiini

Aiemman 6R-sukupolven (2009–2017) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Polo seuraa tietojemme mukaan lähemmin Pieni perheauto-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 52 %.

Verot
CO₂-päästö
114 g/km
Ajoneuvovero
115 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Polo 1.0L TSI 70kW ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (114 g/km). Perusvero on noin 115 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 115 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Volkswagen Polo tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
23,9 %
vs. kansallinen ka.
-2,4 pp
Sijoitus merkissä
#11

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 24 %) on noin 2 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Käyttöjarrun dynamometritesti (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Käyttöjarrun dynamometritesti
    Jarrutusvoima on epätasainen tai liian heikko. Yleensä syynä kuluneet palat/levyt tai juuttunut jarrusatula toisella puolella.
    200–800 €
  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Volkswagen Polo
434 €/kk
Hylkäys-% 23,9
VS
433 €/kk
Hylkäys-% 15,6
Hyundai i20 on 1 €/kk edullisempi
Kia Rio435 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.