Hyundai i20BC3 · 2021–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.2L Petrol maksaa arviolta noin 433 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
26 001 €
Kuukaudessa (arvio)
433 €/kk
Per km (arvio)
0,35 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
45 %
37 %
10 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 332 €/v194 €/kk
Polttoaine
1 938 €/v162 €/kk
Vakuutus
505 €/v42 €/kk
Huolto ja korjaukset
304 €/v25 €/kk
Verot
121 €/v10 €/kk
Yhteensä
5 200 €/v433 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Hyundai i20 kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.2L PetrolBensiinin. 7,0 l/100 km
1.0L T-GDi PetrolBensiinin. 6,6 l/100 km
1.0L T-GDi 48V Mild HybridHybridin. 6,3 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 332 €2 332 €2 332 €2 332 €2 332 €11 660 €
Polttoaine1 938 €1 938 €1 938 €1 938 €1 938 €9 690 €
Vakuutus556 €531 €505 €479 €454 €2 525 €
Huolto ja korjaukset273 €273 €273 €351 €351 €1 521 €
Verot121 €121 €121 €121 €121 €605 €
Yhteensä5 220 €5 195 €5 169 €5 221 €5 196 €26 001 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella i20 vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 11 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 433 €/kk, mikä on noin 5 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. i20 1.2L Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat BC3-sukupolvea (2021–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.2L Petrol · 62 kW · Bensiini1.0L T-GDi Petrol · 74 kW · Bensiini1.0L T-GDi 48V Mild Hybrid · 74 kW · Hybridi

Aiemman GB-sukupolven (2015–2020) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

i20 seuraa tietojemme mukaan lähemmin Pieni perheauto-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 47 %.

Verot
CO₂-päästö
120 g/km
Ajoneuvovero
121 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

i20 1.2L Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (120 g/km). Perusvero on noin 121 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 121 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Hyundai i20 tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
15,6 %
vs. kansallinen ka.
-10,7 pp
Sijoitus merkissä
#4

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 15,6 %) on noin 11 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Käyttöjarrun dynamometritesti (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Käyttöjarrun dynamometritesti
    Jarrutusvoima on epätasainen tai liian heikko. Yleensä syynä kuluneet palat/levyt tai juuttunut jarrusatula toisella puolella.
    200–800 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
  • Seisontajarrun dynamometritesti
    Seisontajarru ei pidä riittävällä voimalla. Usein riittää vaijerin säätö tai takajarrujen huolto.
    100–500 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Hyundai i20
433 €/kk
Hylkäys-% 15,6
VS
434 €/kk
Hylkäys-% 23,9
Volkswagen Polo on 1 €/kk kalliimpi
Kia Rio435 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.