Kia RioYB · 2017–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.2L Petrol maksaa arviolta noin 435 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
26 102 €
Kuukaudessa (arvio)
435 €/kk
Per km (arvio)
0,35 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
45 %
37 %
10 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 332 €/v194 €/kk
Polttoaine
1 938 €/v162 €/kk
Vakuutus
505 €/v42 €/kk
Huolto ja korjaukset
324 €/v27 €/kk
Verot
121 €/v10 €/kk
Yhteensä
5 220 €/v435 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Kia Rio kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.2L PetrolBensiinin. 7,0 l/100 km
1.0L T-GDi PetrolBensiinin. 6,5 l/100 km
1.4L CRDi DieselDieseln. 4,2 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 332 €2 332 €2 332 €2 332 €2 332 €11 660 €
Polttoaine1 938 €1 938 €1 938 €1 938 €1 938 €9 690 €
Vakuutus556 €531 €505 €479 €454 €2 525 €
Huolto ja korjaukset290 €290 €290 €376 €376 €1 622 €
Verot121 €121 €121 €121 €121 €605 €
Yhteensä5 237 €5 212 €5 186 €5 246 €5 221 €26 102 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella Rio vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 10 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 435 €/kk, mikä on noin 4 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Rio 1.2L Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat YB-sukupolvea (2017–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.2L Petrol · 62 kW · Bensiini1.0L T-GDi Petrol · 74 kW · Bensiini1.4L CRDi Diesel · 66 kW · Diesel

Aiemman UB-sukupolven (2012–2017) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Rio seuraa tietojemme mukaan lähemmin Pieni perheauto-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 47 %.

Verot
CO₂-päästö
120 g/km
Ajoneuvovero
121 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Rio 1.2L Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (120 g/km). Perusvero on noin 121 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 121 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Kia Rio tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
16,3 %
vs. kansallinen ka.
-10,0 pp
Sijoitus merkissä
#6

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 16,3 %) on noin 10 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
  • Käyttöjarrun dynamometritesti
    Jarrutusvoima on epätasainen tai liian heikko. Yleensä syynä kuluneet palat/levyt tai juuttunut jarrusatula toisella puolella.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Kia Rio
435 €/kk
Hylkäys-% 16,3
VS
434 €/kk
Hylkäys-% 23,9
Volkswagen Polo on 1 €/kk edullisempi
Ford Puma437 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.