Peugeot 208UB · 2020–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.2L PureTech 75 maksaa arviolta noin 440 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
26 405 €
Kuukaudessa (arvio)
440 €/kk
Per km (arvio)
0,35 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
47 %
31 %
10 %
10 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 464 €/v205 €/kk
Polttoaine
1 631 €/v136 €/kk
Vakuutus
535 €/v45 €/kk
Huolto ja korjaukset
545 €/v45 €/kk
Verot
106 €/v9 €/kk
Yhteensä
5 281 €/v440 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Peugeot 208 kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.2L PureTech 75Bensiinin. 5,9 l/100 km
1.2L PureTech 100Bensiinin. 6,3 l/100 km
1.5L BlueHDi 100Dieseln. 4,1 l/100 km
e-208 ElectricSähkön. 15,0 kWh/100 km

Sähköautojen kulutusarvio on kokoluokkakohtainen keskiarvo, ei moottorivaihtoehtokohtainen.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 464 €2 464 €2 464 €2 464 €2 464 €12 320 €
Polttoaine1 631 €1 631 €1 631 €1 631 €1 631 €8 155 €
Vakuutus595 €565 €535 €505 €475 €2 675 €
Huolto ja korjaukset507 €507 €507 €602 €602 €2 725 €
Verot106 €106 €106 €106 €106 €530 €
Yhteensä5 303 €5 273 €5 243 €5 308 €5 278 €26 405 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella 208 vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 8 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 440 €/kk, mikä on noin 3 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. 208 1.2L PureTech 75 huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat UB-sukupolvea (2020–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.2L PureTech 75 · 55 kW · Bensiini1.2L PureTech 100 · 74 kW · Bensiini1.5L BlueHDi 100 · 73 kW · Diesele-208 Electric · 100 kW · Sähkö

Aiemman A9-sukupolven (2012–2019) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

208 seuraa tietojemme mukaan lähemmin Pieni perheauto-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 44 %.

Verot
CO₂-päästö
101 g/km
Ajoneuvovero
106 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

208 1.2L PureTech 75 ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (101 g/km). Perusvero on noin 106 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 106 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Peugeot 208 tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
17,8 %
vs. kansallinen ka.
-8,5 pp
Sijoitus merkissä
#2

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 17,8 %) on noin 8 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Bensiinimoottorin pakokaasumittaus (korjauskustannus tyypillisesti noin 100 €–600 €).

  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
  • Bensiinimoottorin pakokaasumittaus
    Bensiinimoottorin pakokaasupäästöt ylittävät raja-arvot. Syynä voi olla viallinen lambda-anturi, katalysaattori tai moottorinohjausjärjestelmän vika.
    100–600 €
  • Käyttöjarrun dynamometritesti
    Jarrutusvoima on epätasainen tai liian heikko. Yleensä syynä kuluneet palat/levyt tai juuttunut jarrusatula toisella puolella.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Peugeot 208
440 €/kk
Hylkäys-% 17,8
VS
437 €/kk
Hylkäys-% 3,4
Ford Puma on 3 €/kk edullisempi
Kia Rio435 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.