Hyundai GetzMk1 · 2002–2009

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.1L Petrol maksaa arviolta noin 447 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
26 818 €
Kuukaudessa (arvio)
447 €/kk
Per km (arvio)
0,36 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
27 %
42 %
10 %
19 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
1 467 €/v122 €/kk
Polttoaine
2 245 €/v187 €/kk
Vakuutus
511 €/v43 €/kk
Huolto ja korjaukset
1 000 €/v83 €/kk
Verot
141 €/v12 €/kk
Yhteensä
5 364 €/v447 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Hyundai Getz kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.1L PetrolBensiinin. 8,1 l/100 km
1.3L PetrolBensiinin. 8,9 l/100 km
1.5 CRDi DieselDieseln. 5,6 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen1 467 €1 467 €1 467 €1 467 €1 465 €7 333 €
Polttoaine2 245 €2 245 €2 245 €2 245 €2 245 €11 225 €
Vakuutus543 €527 €511 €495 €479 €2 555 €
Huolto ja korjaukset1 000 €1 000 €1 000 €1 000 €1 000 €5 000 €
Verot141 €141 €141 €141 €141 €705 €
Yhteensä5 396 €5 380 €5 364 €5 348 €5 330 €26 818 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Getz 1.1L Petrol menettää arvoaan tyypillisesti luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta näyttää säilyvän noin 32,5 %. Arvonaleneminen nostaa kokonaiskustannuksia. Kuukausikustannus on arviolta noin 447 €/kk, mikä on noin 2 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Getz 1.1L Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat Mk1-sukupolvea (2002–2009).
Saatavilla olevat moottorit:
1.1L Petrol · 46 kW · Bensiini1.3L Petrol · 60 kW · Bensiini1.5 CRDi Diesel · 65 kW · Diesel
Arvonaleneminen

Getz näyttää menettävän arvoaan Pieni perheauto-luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 33 %, kun luokan keskiarvo on noin 47 %.

Verot
CO₂-päästö
139 g/km
Ajoneuvovero
141 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Getz 1.1L Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (139 g/km). Perusvero on noin 141 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 141 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Hyundai Getz tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
30,9 %
vs. kansallinen ka.
+4,6 pp
Sijoitus merkissä
#7

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 30,9 %) on noin 5 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää kuitenkin paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Käyttöjarrun dynamometritesti (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
  • Käyttöjarrun dynamometritesti
    Jarrutusvoima on epätasainen tai liian heikko. Yleensä syynä kuluneet palat/levyt tai juuttunut jarrusatula toisella puolella.
    200–800 €
  • Alustan kotelot ja pohjalevy
    Ruostetta ja reikiä pohjalevyssä tai lokasuojien alueella. Yleistä Suomen suolatuilla teillä. Voi olla erittäin kallista korjata, jos vaurio on rakenteellinen.
    300–1 500 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Hyundai Getz
447 €/kk
Hylkäys-% 30,9
VS
445 €/kk
Hylkäys-% 4,0
Audi Q2 on 2 €/kk edullisempi
Peugeot 208440 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.