Volkswagen T-CrossC11 · 2019–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.0L TSI 70kW maksaa arviolta noin 423 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
25 373 €
Kuukaudessa (arvio)
423 €/kk
Per km (arvio)
0,34 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
42 %
39 %
11 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 112 €/v176 €/kk
Polttoaine
1 970 €/v164 €/kk
Vakuutus
556 €/v46 €/kk
Huolto ja korjaukset
314 €/v26 €/kk
Verot
123 €/v10 €/kk
Yhteensä
5 075 €/v423 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Volkswagen T-Cross kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.0L TSI 70kWBensiinin. 7,1 l/100 km
1.0L TSI 81kWBensiinin. 7,3 l/100 km
1.5L TSI PetrolBensiinin. 7,7 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 112 €2 112 €2 112 €2 112 €2 112 €10 560 €
Polttoaine1 970 €1 970 €1 970 €1 970 €1 970 €9 850 €
Vakuutus607 €582 €556 €530 €504 €2 779 €
Huolto ja korjaukset283 €283 €283 €360 €360 €1 569 €
Verot123 €123 €123 €123 €123 €615 €
Yhteensä5 095 €5 070 €5 044 €5 095 €5 069 €25 373 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella T-Cross vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 16 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 423 €/kk, mikä on noin 7 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. T-Cross 1.0L TSI 70kW huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat C11-sukupolvea (2019–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.0L TSI 70kW · 70 kW · Bensiini1.0L TSI 81kW · 81 kW · Bensiini1.5L TSI Petrol · 110 kW · Bensiini
Arvonaleneminen

T-Cross seuraa tietojemme mukaan lähemmin Pieni perheauto-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 52 %.

Verot
CO₂-päästö
122 g/km
Ajoneuvovero
123 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

T-Cross 1.0L TSI 70kW ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (122 g/km). Perusvero on noin 123 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 123 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Volkswagen T-Cross tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
10,5 %
vs. kansallinen ka.
-15,9 pp
Sijoitus merkissä
#4

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 10,5 %) on noin 16 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Ohjausnivelet ja -tangot (korjauskustannus tyypillisesti noin 150 €–600 €) ja Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Ohjausnivelet ja -tangot
    Välystä tai kulumaa raidetangoissa ja ohjausnivelissä. Aiheuttaa epätarkkaa ohjausta ja epätasaista rengaskulumaa.
    150–600 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Volkswagen T-Cross
423 €/kk
Hylkäys-% 10,5
VS
421 €/kk
Hylkäys-% 28,3
Mazda Mazda2 on 2 €/kk edullisempi
Skoda Fabia430 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.