Renault ZoeGen 2 · 2020–2024

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

R110 Electric (52 kWh) maksaa arviolta noin 529 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
31 766 €
Kuukaudessa (arvio)
529 €/kk
Per km (arvio)
0,42 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
69 %
11 %
11 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
4 372 €/v364 €/kk
Polttoaine
270 €/v23 €/kk
Vakuutus
713 €/v59 €/kk
Huolto ja korjaukset
730 €/v61 €/kk
Verot
268 €/v22 €/kk
Yhteensä
6 353 €/v529 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Renault Zoe kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
R110 Electric (52 kWh)Sähkön. 15,0 kWh/100 km
R135 Electric (52 kWh)Sähkön. 15,0 kWh/100 km

Sähköautojen kulutusarvio on kokoluokkakohtainen keskiarvo, ei moottorivaihtoehtokohtainen.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen4 372 €4 372 €4 372 €4 372 €4 372 €21 860 €
Polttoaine270 €270 €270 €270 €270 €1 350 €
Vakuutus820 €766 €713 €660 €606 €3 565 €
Huolto ja korjaukset631 €755 €755 €755 €755 €3 651 €
Verot268 €268 €268 €268 €268 €1 340 €
Yhteensä6 361 €6 431 €6 378 €6 325 €6 271 €31 766 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Zoe R110 Electric (52 kWh) menettää arvoaan tyypillisesti luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta näyttää säilyvän noin 20 %. Arvonaleneminen nostaa kokonaiskustannuksia. Kuukausikustannus on arviolta noin 529 €/kk, mikä on noin 17 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Sähköauton latauskustannukset riippuvat merkittävästi lataustavasta — kotilataus on tyypillisesti noin 0,10–0,15 €/kWh, kun taas pikalatausasemilla hinta voi olla 0,30–0,60 €/kWh. Laskelmissamme käytämme keskimääräistä kotilatauksen hintaa.

Sähköautoissa on vähemmän liikkuvia osia, mikä tarkoittaa tyypillisesti alhaisempia huoltokustannuksia. Akun kapasiteetin heikkeneminen on kuitenkin epävarmuustekijä — nykyisten arvioiden mukaan akku säilyttää todennäköisesti noin 80–90 % kapasiteetistaan 8 vuoden käytön jälkeen. Talvella toimintamatka voi lyhentyä merkittävästi, tyypillisesti 20–40 %.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat Gen 2-sukupolvea (2020–2024).
Saatavilla olevat moottorit:
R110 Electric (52 kWh) · 80 kW · SähköR135 Electric (52 kWh) · 100 kW · Sähkö

Aiemman Gen 1-sukupolven (2013–2019) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Zoe näyttää menettävän arvoaan Pieni perheauto-luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 20 %, kun luokan keskiarvo on noin 47 %.

Verot
CO₂-päästö
0 g/km
Ajoneuvovero
171 €/v
Käyttövoimavero
104 €/v

Zoe R110 Electric (52 kWh) ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (0 g/km). Perusvero on noin 171 € vuodessa. Sähköautoon sovelletaan käyttövoimaveroa (dieseleiden, sähköautojen ja hybridien lisäpäivittäisvero), joka on noin 104 € vuodessa. Yhteensä vero on noin 275 € vuodessa. Sähköauton polttoainekustannukset ovat kuitenkin tyypillisesti merkittävästi pienemmät kuin polttomoottoriauton. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Renault Zoe tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
26,5 %
vs. kansallinen ka.
+0,1 pp
Sijoitus merkissä
#4

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 26,5 %) on noin 0 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Renault Zoe
529 €/kk
Hylkäys-% 26,5
VS
491 €/kk
Hylkäys-% 26,1
Opel Corsa on 38 €/kk edullisempi
Citroën C3480 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.