Fiat PuntoMk3 · 2005–2018

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.2L Petrol maksaa arviolta noin 553 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
33 191 €
Kuukaudessa (arvio)
553 €/kk
Per km (arvio)
0,44 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
31 %
34 %
24 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 090 €/v174 €/kk
Polttoaine
2 245 €/v187 €/kk
Vakuutus
538 €/v45 €/kk
Huolto ja korjaukset
1 624 €/v135 €/kk
Verot
141 €/v12 €/kk
Yhteensä
6 638 €/v553 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Fiat Punto kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.2L PetrolBensiinin. 8,1 l/100 km
1.4L PetrolBensiinin. 8,7 l/100 km
1.3L Multijet DieselDieseln. 5,0 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 090 €2 090 €2 090 €2 090 €2 090 €10 450 €
Polttoaine2 245 €2 245 €2 245 €2 245 €2 245 €11 225 €
Vakuutus589 €564 €538 €513 €487 €2 691 €
Huolto ja korjaukset1 624 €1 624 €1 624 €1 624 €1 624 €8 120 €
Verot141 €141 €141 €141 €141 €705 €
Yhteensä6 689 €6 664 €6 638 €6 613 €6 587 €33 191 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Punto 1.2L Petrol menettää arvoaan tyypillisesti luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta näyttää säilyvän noin 31,2 %. Arvonaleneminen nostaa kokonaiskustannuksia. Kuukausikustannus on arviolta noin 553 €/kk, mikä on noin 22 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Punto 1.2L Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat Mk3-sukupolvea (2005–2018).
Saatavilla olevat moottorit:
1.2L Petrol · 48 kW · Bensiini1.4L Petrol · 57 kW · Bensiini1.3L Multijet Diesel · 55 kW · Diesel

Aiemman Mk2-sukupolven (1999–2010) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Punto näyttää menettävän arvoaan Pieni perheauto-luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 31 %, kun luokan keskiarvo on noin 47 %.

Verot
CO₂-päästö
139 g/km
Ajoneuvovero
141 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Punto 1.2L Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (139 g/km). Perusvero on noin 141 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 141 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Fiat Punto tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
39,5 %
vs. kansallinen ka.
+13,1 pp
Sijoitus merkissä
#6

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 39,5 %) on noin 13 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää kuitenkin paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €) ja Seisontajarrun dynamometritesti (korjauskustannus tyypillisesti noin 100 €–500 €).

  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Seisontajarrun dynamometritesti
    Seisontajarru ei pidä riittävällä voimalla. Usein riittää vaijerin säätö tai takajarrujen huolto.
    100–500 €
  • Ohjausnivelet ja -tangot
    Välystä tai kulumaa raidetangoissa ja ohjausnivelissä. Aiheuttaa epätarkkaa ohjausta ja epätasaista rengaskulumaa.
    150–600 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Fiat Punto
553 €/kk
Hylkäys-% 39,5
VS
491 €/kk
Hylkäys-% 26,1
Opel Corsa on 62 €/kk edullisempi
Citroën C3480 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.