Volkswagen Golf PlusMk1 · 2005–2014

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.4L Petrol maksaa arviolta noin 642 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
38 505 €
Kuukaudessa (arvio)
642 €/kk
Per km (arvio)
0,51 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
38 %
34 %
17 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 917 €/v243 €/kk
Polttoaine
2 648 €/v221 €/kk
Vakuutus
600 €/v50 €/kk
Huolto ja korjaukset
1 346 €/v112 €/kk
Verot
190 €/v16 €/kk
Yhteensä
7 701 €/v642 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Volkswagen Golf Plus kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.4L PetrolBensiinin. 9,5 l/100 km
1.4 TSI PetrolBensiinin. 8,7 l/100 km
1.9 TDI DieselDieseln. 6,2 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 917 €2 917 €2 917 €2 917 €2 915 €14 583 €
Polttoaine2 648 €2 648 €2 648 €2 648 €2 648 €13 240 €
Vakuutus672 €636 €600 €565 €529 €3 002 €
Huolto ja korjaukset1 346 €1 346 €1 346 €1 346 €1 346 €6 730 €
Verot190 €190 €190 €190 €190 €950 €
Yhteensä7 773 €7 737 €7 701 €7 666 €7 628 €38 505 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Golf Plus 1.4L Petrol kokonaiskustannukset ovat todennäköisesti luokan keskiarvoa korkeammat — noin 23 % yli keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 642 €/kk. Suurimmat kustannuserät ovat tyypillisesti arvonaleneminen (noin 2 917 €/v) ja polttoaine (noin 2 648 €/v).
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Golf Plus 1.4L Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat Mk1-sukupolvea (2005–2014).
Saatavilla olevat moottorit:
1.4L Petrol · 59 kW · Bensiini1.4 TSI Petrol · 90 kW · Bensiini1.9 TDI Diesel · 77 kW · Diesel
Arvonaleneminen

Golf Plus seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 44 %.

Verot
CO₂-päästö
164 g/km
Ajoneuvovero
190 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Golf Plus 1.4L Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (164 g/km). Perusvero on noin 190 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 190 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Volkswagen Golf Plus tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
29,2 %
vs. kansallinen ka.
+2,9 pp
Sijoitus merkissä
#19

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 29,2 %) on noin 3 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää kuitenkin paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Alustan kotelot ja pohjalevy (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 500 €) ja Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €).

  • Alustan kotelot ja pohjalevy
    Ruostetta ja reikiä pohjalevyssä tai lokasuojien alueella. Yleistä Suomen suolatuilla teillä. Voi olla erittäin kallista korjata, jos vaurio on rakenteellinen.
    300–1 500 €
  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Käyttöjarrun dynamometritesti
    Jarrutusvoima on epätasainen tai liian heikko. Yleensä syynä kuluneet palat/levyt tai juuttunut jarrusatula toisella puolella.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Volkswagen Golf Plus
642 €/kk
Hylkäys-% 29,2
VS
578 €/kk
Hylkäys-% 41,7
Citroën C4 / ë-C4 on 64 €/kk edullisempi
Fiat Tipo572 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.