Volkswagen Arteon3H7 · 2017–2024

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.5L TSI Petrol maksaa arviolta noin 599 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
35 967 €
Kuukaudessa (arvio)
599 €/kk
Per km (arvio)
0,48 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
52 %
30 %
10 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
3 754 €/v313 €/kk
Polttoaine
2 164 €/v180 €/kk
Vakuutus
722 €/v60 €/kk
Huolto ja korjaukset
420 €/v35 €/kk
Verot
134 €/v11 €/kk
Yhteensä
7 193 €/v599 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Volkswagen Arteon kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.5L TSI PetrolBensiinin. 7,8 l/100 km
2.0L TSI PetrolBensiinin. 8,8 l/100 km
2.0L TDI DieselDieseln. 5,5 l/100 km
1.4L eHybrid PHEVLadattava hybridin. 5,0 l/100 km

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen3 754 €3 754 €3 754 €3 754 €3 752 €18 768 €
Polttoaine2 164 €2 164 €2 164 €2 164 €2 164 €10 820 €
Vakuutus813 €767 €722 €676 €630 €3 608 €
Huolto ja korjaukset345 €439 €439 €439 €439 €2 101 €
Verot134 €134 €134 €134 €134 €670 €
Yhteensä7 210 €7 258 €7 213 €7 167 €7 119 €35 967 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella Arteon vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 13 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 599 €/kk, mikä on noin 3 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Arteon 1.5L TSI Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat 3H7-sukupolvea (2017–2024).
Saatavilla olevat moottorit:
1.5L TSI Petrol · 110 kW · Bensiini2.0L TSI Petrol · 140 kW · Bensiini2.0L TDI Diesel · 110 kW · Diesel1.4L eHybrid PHEV · 160 kW · Ladattava hybridi
Arvonaleneminen

Arteon näyttää menettävän arvoaan Keskiluokka-luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 42 %, kun luokan keskiarvo on noin 48 %.

Verot
CO₂-päästö
134 g/km
Ajoneuvovero
134 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Arteon 1.5L TSI Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (134 g/km). Perusvero on noin 134 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 134 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Volkswagen Arteon tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
13,8 %
vs. kansallinen ka.
-12,6 pp
Sijoitus merkissä
#5

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 13,8 %) on noin 13 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Volkswagen Arteon
599 €/kk
Hylkäys-% 13,8
VS
605 €/kk
Hylkäys-% 15,2
Volvo V60 on 6 €/kk kalliimpi
Honda Accord631 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.