Toyota AvensisT27 · 2009–2018

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.6L Petrol maksaa arviolta noin 582 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
34 936 €
Kuukaudessa (arvio)
582 €/kk
Per km (arvio)
0,47 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
40 %
36 %
10 %
12 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 762 €/v230 €/kk
Polttoaine
2 519 €/v210 €/kk
Vakuutus
666 €/v56 €/kk
Huolto ja korjaukset
867 €/v72 €/kk
Verot
173 €/v14 €/kk
Yhteensä
6 987 €/v582 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Toyota Avensis kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.6L PetrolBensiinin. 9,1 l/100 km
1.8L PetrolBensiinin. 9,4 l/100 km
2.0L D-4D DieselDieseln. 5,9 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 762 €2 762 €2 762 €2 762 €2 761 €13 809 €
Polttoaine2 519 €2 519 €2 519 €2 519 €2 519 €12 595 €
Vakuutus727 €697 €666 €636 €606 €3 332 €
Huolto ja korjaukset867 €867 €867 €867 €867 €4 335 €
Verot173 €173 €173 €173 €173 €865 €
Yhteensä7 048 €7 018 €6 987 €6 957 €6 926 €34 936 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Avensis 1.6L Petrol on todennäköisesti luokkansa edullisimpia omistaa — 5 vuoden kokonaiskustannus on noin 6 % alle luokan keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 582 €/kk. Suurimmat kustannuserät ovat tyypillisesti arvonaleneminen (noin 2 762 €/v) ja polttoaine (noin 2 519 €/v).
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Avensis 1.6L Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat T27-sukupolvea (2009–2018).
Saatavilla olevat moottorit:
1.6L Petrol · 97 kW · Bensiini1.8L Petrol · 108 kW · Bensiini2.0L D-4D Diesel · 91 kW · Diesel

Aiemman T25-sukupolven (2003–2009) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Avensis seuraa tietojemme mukaan lähemmin Keskiluokka-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 52 %.

Verot
CO₂-päästö
156 g/km
Ajoneuvovero
173 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Avensis 1.6L Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (156 g/km). Perusvero on noin 173 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 173 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Toyota Avensis tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
22,1 %
vs. kansallinen ka.
-4,2 pp
Sijoitus merkissä
#15

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 22,1 %) on noin 4 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Taka-akselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Taka-akselisto
    Takajousituksen helat tai laakerit ovat kuluneet. Yleensä edullisempi korjata kuin etuakselisto, mutta vaatii silti nostimen ja työtunteja.
    200–800 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
  • Seisontajarrun dynamometritesti
    Seisontajarru ei pidä riittävällä voimalla. Usein riittää vaijerin säätö tai takajarrujen huolto.
    100–500 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Toyota Avensis
582 €/kk
Hylkäys-% 22,1
VS
605 €/kk
Hylkäys-% 15,2
Volvo V60 on 23 €/kk kalliimpi
Skoda Superb552 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.