Toyota VersoAR20 · 2009–2018

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.6L Petrol maksaa arviolta noin 581 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
34 851 €
Kuukaudessa (arvio)
581 €/kk
Per km (arvio)
0,46 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
41 %
38 %
10 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 848 €/v237 €/kk
Polttoaine
2 632 €/v219 €/kk
Vakuutus
664 €/v55 €/kk
Huolto ja korjaukset
638 €/v53 €/kk
Verot
188 €/v16 €/kk
Yhteensä
6 970 €/v581 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Toyota Verso kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.6L PetrolBensiinin. 9,5 l/100 km
1.8L PetrolBensiinin. 9,8 l/100 km
2.0L D-4D DieselDieseln. 6,5 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 848 €2 848 €2 848 €2 848 €2 847 €14 239 €
Polttoaine2 632 €2 632 €2 632 €2 632 €2 632 €13 160 €
Vakuutus727 €696 €664 €633 €602 €3 322 €
Huolto ja korjaukset638 €638 €638 €638 €638 €3 190 €
Verot188 €188 €188 €188 €188 €940 €
Yhteensä7 033 €7 002 €6 970 €6 939 €6 907 €34 851 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Verso 1.6L Petrol menettää arvoaan tyypillisesti luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta näyttää säilyvän noin 41,6 %. Arvonaleneminen nostaa kokonaiskustannuksia. Kuukausikustannus on arviolta noin 581 €/kk, mikä on noin 5 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Verso 1.6L Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat AR20-sukupolvea (2009–2018).
Saatavilla olevat moottorit:
1.6L Petrol · 97 kW · Bensiini1.8L Petrol · 108 kW · Bensiini2.0L D-4D Diesel · 91 kW · Diesel
Arvonaleneminen

Verso näyttää menettävän arvoaan Tila-auto-luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 42 %, kun luokan keskiarvo on noin 50 %.

Verot
CO₂-päästö
163 g/km
Ajoneuvovero
188 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Verso 1.6L Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (163 g/km). Perusvero on noin 188 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 188 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Toyota Verso tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
16,4 %
vs. kansallinen ka.
-10,0 pp
Sijoitus merkissä
#8

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 16,4 %) on noin 10 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Seisontajarrun dynamometritesti (korjauskustannus tyypillisesti noin 100 €–500 €) ja Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Seisontajarrun dynamometritesti
    Seisontajarru ei pidä riittävällä voimalla. Usein riittää vaijerin säätö tai takajarrujen huolto.
    100–500 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
  • Taka-akselisto
    Takajousituksen helat tai laakerit ovat kuluneet. Yleensä edullisempi korjata kuin etuakselisto, mutta vaatii silti nostimen ja työtunteja.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Toyota Verso
581 €/kk
Hylkäys-% 16,4
VS
606 €/kk
Hylkäys-% 32,0
Citroën Berlingo on 25 €/kk kalliimpi
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.