Citroën BerlingoK9 · 2019–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.2L PureTech 110 maksaa arviolta noin 606 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
36 347 €
Kuukaudessa (arvio)
606 €/kk
Per km (arvio)
0,48 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
50 %
29 %
10 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
3 640 €/v303 €/kk
Polttoaine
2 083 €/v174 €/kk
Vakuutus
686 €/v57 €/kk
Huolto ja korjaukset
731 €/v61 €/kk
Verot
129 €/v11 €/kk
Yhteensä
7 269 €/v606 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Citroën Berlingo kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.2L PureTech 110Bensiinin. 7,5 l/100 km
1.5L BlueHDi 100Dieseln. 4,7 l/100 km
1.5L BlueHDi 130Dieseln. 5,1 l/100 km
ë-Berlingo ElectricSähkön. 22,0 kWh/100 km

Sähköautojen kulutusarvio on kokoluokkakohtainen keskiarvo, ei moottorivaihtoehtokohtainen.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen3 640 €3 640 €3 640 €3 640 €3 640 €18 200 €
Polttoaine2 083 €2 083 €2 083 €2 083 €2 083 €10 415 €
Vakuutus775 €731 €686 €642 €597 €3 431 €
Huolto ja korjaukset672 €672 €672 €820 €820 €3 656 €
Verot129 €129 €129 €129 €129 €645 €
Yhteensä7 299 €7 255 €7 210 €7 314 €7 269 €36 347 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Berlingo 1.2L PureTech 110 on luokan keskitasoa kokonaiskustannuksissa. Kuukausikustannus on arviolta noin 606 €/kk. Suurimmat kustannuserät ovat tyypillisesti arvonaleneminen (noin 3 640 €/v) ja polttoaine (noin 2 083 €/v).
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Berlingo 1.2L PureTech 110 huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat K9-sukupolvea (2019–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.2L PureTech 110 · 81 kW · Bensiini1.5L BlueHDi 100 · 73 kW · Diesel1.5L BlueHDi 130 · 96 kW · Dieselë-Berlingo Electric · 100 kW · Sähkö

Aiemman B9-sukupolven (2009–2018) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Berlingo seuraa tietojemme mukaan lähemmin Tila-auto-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 48 %.

Verot
CO₂-päästö
129 g/km
Ajoneuvovero
129 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Berlingo 1.2L PureTech 110 ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (129 g/km). Perusvero on noin 129 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 129 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Citroën Berlingo tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
32,0 %
vs. kansallinen ka.
+5,6 pp
Sijoitus merkissä
#6

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 32 %) on noin 6 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää kuitenkin paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €).

  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Ohjausnivelet ja -tangot
    Välystä tai kulumaa raidetangoissa ja ohjausnivelissä. Aiheuttaa epätarkkaa ohjausta ja epätasaista rengaskulumaa.
    150–600 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.