Volkswagen TouranMk2 · 2015–2024

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.2 TSI Petrol maksaa arviolta noin 608 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
36 464 €
Kuukaudessa (arvio)
608 €/kk
Per km (arvio)
0,49 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
48 %
29 %
12 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
3 500 €/v292 €/kk
Polttoaine
2 131 €/v178 €/kk
Vakuutus
690 €/v58 €/kk
Huolto ja korjaukset
840 €/v70 €/kk
Verot
132 €/v11 €/kk
Yhteensä
7 293 €/v608 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Volkswagen Touran kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.2 TSI PetrolBensiinin. 7,7 l/100 km
1.4 TSI PetrolBensiinin. 8,1 l/100 km
1.6 TDI DieselDieseln. 5,2 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen3 500 €3 500 €3 500 €3 500 €3 500 €17 500 €
Polttoaine2 131 €2 131 €2 131 €2 131 €2 131 €10 655 €
Vakuutus775 €732 €690 €647 €604 €3 448 €
Huolto ja korjaukset689 €878 €878 €878 €878 €4 201 €
Verot132 €132 €132 €132 €132 €660 €
Yhteensä7 227 €7 373 €7 331 €7 288 €7 245 €36 464 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella Touran hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 6 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon, mikä voi vaikuttaa huoltokustannuksiin. Kuukausikustannus on arviolta noin 608 €/kk, mikä on noin 1 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Touran 1.2 TSI Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat Mk2-sukupolvea (2015–2024).
Saatavilla olevat moottorit:
1.2 TSI Petrol · 81 kW · Bensiini1.4 TSI Petrol · 110 kW · Bensiini1.6 TDI Diesel · 81 kW · Diesel

Aiemman Mk1-sukupolven (2003–2015) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Touran seuraa tietojemme mukaan lähemmin Tila-auto-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 48 %.

Verot
CO₂-päästö
132 g/km
Ajoneuvovero
132 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Touran 1.2 TSI Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (132 g/km). Perusvero on noin 132 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 132 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Volkswagen Touran tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
32,5 %
vs. kansallinen ka.
+6,1 pp
Sijoitus merkissä
#24

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 32,5 %) on noin 6 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää kuitenkin paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €) ja Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
  • Alustan kotelot ja pohjalevy
    Ruostetta ja reikiä pohjalevyssä tai lokasuojien alueella. Yleistä Suomen suolatuilla teillä. Voi olla erittäin kallista korjata, jos vaurio on rakenteellinen.
    300–1 500 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Volkswagen Touran
608 €/kk
Hylkäys-% 32,5
VS
606 €/kk
Hylkäys-% 32,0
Citroën Berlingo on 2 €/kk edullisempi
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.