Porsche Cayenne9YA · 2019–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

3.0L V6 Petrol maksaa arviolta noin 1 037 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
62 229 €
Kuukaudessa (arvio)
1 037 €/kk
Per km (arvio)
0,83 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
46 %
29 %
13 %
10 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
5 720 €/v477 €/kk
Polttoaine
3 552 €/v296 €/kk
Vakuutus
1 645 €/v137 €/kk
Huolto ja korjaukset
1 186 €/v99 €/kk
Verot
343 €/v29 €/kk
Yhteensä
12 446 €/v1 037 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Porsche Cayenne kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
3.0L V6 PetrolBensiinin. 12,8 l/100 km
2.9L V6T S PetrolBensiinin. 14,0 l/100 km
3.0L E-Hybrid PHEVLadattava hybridin. 5,0 l/100 km
4.0L V8 Turbo PetrolBensiinin. 15,4 l/100 km

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen5 720 €5 720 €5 720 €5 720 €5 720 €28 600 €
Polttoaine3 552 €3 552 €3 552 €3 552 €3 552 €17 760 €
Vakuutus1 827 €1 736 €1 645 €1 554 €1 464 €8 226 €
Huolto ja korjaukset1 000 €1 000 €1 000 €1 464 €1 464 €5 928 €
Verot343 €343 €343 €343 €343 €1 715 €
Yhteensä12 442 €12 351 €12 260 €12 633 €12 543 €62 229 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella Cayenne vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 10 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 1 037 €/kk, mikä on noin 6 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Cayenne 3.0L V6 Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat 9YA-sukupolvea (2019–).
Saatavilla olevat moottorit:
3.0L V6 Petrol · 250 kW · Bensiini2.9L V6T S Petrol · 324 kW · Bensiini3.0L E-Hybrid PHEV · 340 kW · Ladattava hybridi4.0L V8 Turbo Petrol · 404 kW · Bensiini

Aiemman 92A-sukupolven (2011–2018) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Cayenne seuraa tietojemme mukaan lähemmin Iso SUV-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 48 %.

Verot
CO₂-päästö
220 g/km
Ajoneuvovero
343 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Cayenne 3.0L V6 Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (220 g/km). Perusvero on noin 343 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 343 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Porsche Cayenne tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
16,2 %
vs. kansallinen ka.
-10,2 pp
Sijoitus merkissä
#7

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 16,2 %) on noin 10 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Sisäinen valvontajärjestelmä (OBD) (korjauskustannus tyypillisesti noin 100 €–1 000 €).

  • Sisäinen valvontajärjestelmä (OBD)
    Auton sisäinen valvontajärjestelmä (OBD) ilmoittaa vioista. Kyse voi olla pienestä anturiviasta tai merkittävästä moottoriongelmasta — teetä kattava OBD-skannaus.
    100–1 000 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Porsche Cayenne
1 037 €/kk
Hylkäys-% 16,2
VS
1 016 €/kk
Hylkäys-% 22,1
Audi Q7 on 21 €/kk edullisempi
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.