Land Rover DefenderL663 · 2020–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

P300 2.0T Petrol maksaa arviolta noin 970 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
58 185 €
Kuukaudessa (arvio)
970 €/kk
Per km (arvio)
0,78 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
43 %
32 %
13 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
5 060 €/v422 €/kk
Polttoaine
3 730 €/v311 €/kk
Vakuutus
1 517 €/v126 €/kk
Huolto ja korjaukset
958 €/v80 €/kk
Verot
372 €/v31 €/kk
Yhteensä
11 637 €/v970 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Land Rover Defender kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
P300 2.0T PetrolBensiinin. 13,4 l/100 km
P400 3.0T MHEV PetrolHybridin. 15,4 l/100 km
D200 2.0 DieselDieseln. 9,0 l/100 km
D300 3.0 DieselDieseln. 9,6 l/100 km
P400e PHEVLadattava hybridin. 6,4 l/100 km

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen5 060 €5 060 €5 060 €5 060 €5 060 €25 300 €
Polttoaine3 730 €3 730 €3 730 €3 730 €3 730 €18 650 €
Vakuutus1 677 €1 597 €1 517 €1 436 €1 356 €7 583 €
Huolto ja korjaukset856 €856 €856 €1 112 €1 112 €4 792 €
Verot372 €372 €372 €372 €372 €1 860 €
Yhteensä11 695 €11 615 €11 535 €11 710 €11 630 €58 185 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Defender P300 2.0T Petrol on luokan keskitasoa kokonaiskustannuksissa. Kuukausikustannus on arviolta noin 970 €/kk. Suurimmat kustannuserät ovat tyypillisesti arvonaleneminen (noin 5 060 €/v) ja polttoaine (noin 3 730 €/v).
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Defender P300 2.0T Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat L663-sukupolvea (2020–).
Saatavilla olevat moottorit:
P300 2.0T Petrol · 221 kW · BensiiniP400 3.0T MHEV Petrol · 294 kW · HybridiD200 2.0 Diesel · 147 kW · DieselD300 3.0 Diesel · 221 kW · DieselP400e PHEV · 294 kW · Ladattava hybridi
Arvonaleneminen

Defender seuraa tietojemme mukaan lähemmin Iso SUV-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 54 %.

Verot
CO₂-päästö
231 g/km
Ajoneuvovero
372 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Defender P300 2.0T Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (231 g/km). Perusvero on noin 372 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 372 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Land Rover Defender tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
22,5 %
vs. kansallinen ka.
-3,8 pp
Sijoitus merkissä
#3

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 22,5 %) on noin 4 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Turvavyöt ja -varusteet (korjauskustannus tyypillisesti noin 100 €–400 €).

  • Turvavyöt ja -varusteet
    Turvavyön kelaimen, lukon tai turvatyynyn merkkivalon vikoja. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on toimittava moitteettomasti.
    100–400 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Land Rover Defender
970 €/kk
Hylkäys-% 22,5
VS
949 €/kk
Hylkäys-% 20,9
Volkswagen Touareg on 21 €/kk edullisempi
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.