Volkswagen TouaregCR · 2018–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

3.0L V6 TDI Diesel maksaa arviolta noin 949 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
56 920 €
Kuukaudessa (arvio)
949 €/kk
Per km (arvio)
0,76 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
59 %
20 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
6 728 €/v561 €/kk
Polttoaine
2 231 €/v186 €/kk
Vakuutus
1 069 €/v89 €/kk
Huolto ja korjaukset
627 €/v52 €/kk
Verot
729 €/v61 €/kk
Yhteensä
11 384 €/v949 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Volkswagen Touareg kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
3.0L V6 TDI DieselDieseln. 8,5 l/100 km
3.0L V6 TSI eHybrid PHEVLadattava hybridin. 5,0 l/100 km

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen6 728 €6 728 €6 728 €6 728 €6 728 €33 640 €
Polttoaine2 231 €2 231 €2 231 €2 231 €2 231 €11 155 €
Vakuutus1 233 €1 151 €1 069 €987 €905 €5 345 €
Huolto ja korjaukset575 €575 €575 €705 €705 €3 135 €
Verot729 €729 €729 €729 €729 €3 645 €
Yhteensä11 496 €11 414 €11 332 €11 380 €11 298 €56 920 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Touareg 3.0L V6 TDI Diesel kokonaiskustannuksiin vaikuttaa dieselin käyttövoimavero (dieseleiden, sähköautojen ja hybridien lisäpäivittäisvero), joka on noin 729 € vuodessa. Kuukausikustannus on arviolta noin 949 €/kk, mikä on noin 3 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Dieselauton omistamiseen liittyy käyttövoimavero (dieseleiden, sähköautojen ja hybridien lisäpäivittäisvero), joka on tyypillisesti useita satoja euroja vuodessa auton massasta riippuen. Tämä lisäkustannus voi kompensoitua suurilla vuosikilometreillä pienemmän polttoaineen kulutuksen ansiosta.

Touareg 3.0L V6 TDI Diesel dieselmoottori vaatii tyypillisesti DPF-suodattimen (hiukkassuodatin) huoltoa, mikä voi lisätä kustannuksia erityisesti lyhyillä ajomatkoilla. Dieselmoottorin huoltokustannukset ovat yleensä hieman korkeammat kuin bensiinimoottorin.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat CR-sukupolvea (2018–).
Saatavilla olevat moottorit:
3.0L V6 TDI Diesel · 170 kW · Diesel3.0L V6 TSI eHybrid PHEV · 280 kW · Ladattava hybridi

Aiemman 7P-sukupolven (2010–2018) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Touareg näyttää menettävän arvoaan Iso SUV-luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 42 %, kun luokan keskiarvo on noin 48 %.

Verot
CO₂-päästö
187 g/km
Ajoneuvovero
247 €/v
Käyttövoimavero
301 €/v

Touareg 3.0L V6 TDI Diesel ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (187 g/km). Perusvero on noin 247 € vuodessa. Dieselautoon sovelletaan lisäksi käyttövoimaveroa (dieseleiden, sähköautojen ja hybridien lisäpäivittäisvero), joka on noin 301 € vuodessa. Yhteensä vero on noin 548 € vuodessa. Dieselin polttoainesäästö kompensoi käyttövoimaveron tyypillisesti noin 11 000 km:n vuosiajolla. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Volkswagen Touareg tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
20,9 %
vs. kansallinen ka.
-5,5 pp
Sijoitus merkissä
#9

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 20,9 %) on noin 5 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €).

  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Turvavyöt ja -varusteet
    Turvavyön kelaimen, lukon tai turvatyynyn merkkivalon vikoja. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on toimittava moitteettomasti.
    100–400 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Volkswagen Touareg
949 €/kk
Hylkäys-% 20,9
VS
970 €/kk
Hylkäys-% 22,5
Land Rover Defender on 21 €/kk kalliimpi
BMW X5919 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.