Land Rover DiscoveryL462 · 2017–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

P300 2.0T Petrol maksaa arviolta noin 1 141 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
68 442 €
Kuukaudessa (arvio)
1 141 €/kk
Per km (arvio)
0,91 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
47 %
26 %
11 %
14 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
6 380 €/v532 €/kk
Polttoaine
3 552 €/v296 €/kk
Vakuutus
1 475 €/v123 €/kk
Huolto ja korjaukset
1 939 €/v162 €/kk
Verot
343 €/v29 €/kk
Yhteensä
13 688 €/v1 141 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Land Rover Discovery kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
P300 2.0T PetrolBensiinin. 12,8 l/100 km
Si6 3.0T Petrol MHEVHybridin. 16,1 l/100 km
D250 3.0 DieselDieseln. 8,4 l/100 km
D300 3.0 DieselDieseln. 8,8 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen6 380 €6 380 €6 380 €6 380 €6 380 €31 900 €
Polttoaine3 552 €3 552 €3 552 €3 552 €3 552 €17 760 €
Vakuutus1 677 €1 576 €1 475 €1 373 €1 272 €7 373 €
Huolto ja korjaukset1 748 €1 748 €1 748 €2 225 €2 225 €9 694 €
Verot343 €343 €343 €343 €343 €1 715 €
Yhteensä13 700 €13 599 €13 498 €13 873 €13 772 €68 442 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella Discovery hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 7 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon, mikä voi vaikuttaa huoltokustannuksiin. Kuukausikustannus on arviolta noin 1 141 €/kk, mikä on noin 16 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Discovery P300 2.0T Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat L462-sukupolvea (2017–).
Saatavilla olevat moottorit:
P300 2.0T Petrol · 221 kW · BensiiniSi6 3.0T Petrol MHEV · 294 kW · HybridiD250 3.0 Diesel · 184 kW · DieselD300 3.0 Diesel · 221 kW · Diesel
Arvonaleneminen

Discovery näyttää menettävän arvoaan Iso SUV-luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 42 %, kun luokan keskiarvo on noin 48 %.

Verot
CO₂-päästö
220 g/km
Ajoneuvovero
343 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Discovery P300 2.0T Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (220 g/km). Perusvero on noin 343 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 343 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Land Rover Discovery tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
33,4 %
vs. kansallinen ka.
+7,0 pp
Sijoitus merkissä
#6

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 33,4 %) on noin 7 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää kuitenkin paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Taka-akselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Ohjausnivelet ja -tangot (korjauskustannus tyypillisesti noin 150 €–600 €).

  • Taka-akselisto
    Takajousituksen helat tai laakerit ovat kuluneet. Yleensä edullisempi korjata kuin etuakselisto, mutta vaatii silti nostimen ja työtunteja.
    200–800 €
  • Ohjausnivelet ja -tangot
    Välystä tai kulumaa raidetangoissa ja ohjausnivelissä. Aiheuttaa epätarkkaa ohjausta ja epätasaista rengaskulumaa.
    150–600 €
  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Land Rover Discovery
1 141 €/kk
Hylkäys-% 33,4
VS
1 037 €/kk
Hylkäys-% 16,2
Porsche Cayenne on 104 €/kk edullisempi
Audi Q71 016 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.