Porsche 911992 · 2020–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

Carrera 3.0T Petrol maksaa arviolta noin 637 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
38 215 €
Kuukaudessa (arvio)
637 €/kk
Per km (arvio)
0,51 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
24 %
41 %
23 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
1 800 €/v150 €/kk
Polttoaine
3 133 €/v261 €/kk
Vakuutus
1 781 €/v148 €/kk
Huolto ja korjaukset
661 €/v55 €/kk
Verot
268 €/v22 €/kk
Yhteensä
7 643 €/v637 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Porsche 911 kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
Carrera 3.0T PetrolBensiinin. 11,3 l/100 km
Carrera S 3.0T PetrolBensiinin. 11,9 l/100 km
Turbo S 3.8T PetrolBensiinin. 13,4 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen1 800 €1 800 €1 800 €1 800 €1 800 €9 000 €
Polttoaine3 133 €3 133 €3 133 €3 133 €3 133 €15 665 €
Vakuutus1 838 €1 809 €1 781 €1 752 €1 724 €8 904 €
Huolto ja korjaukset558 €558 €558 €816 €816 €3 306 €
Verot268 €268 €268 €268 €268 €1 340 €
Yhteensä7 597 €7 568 €7 540 €7 769 €7 741 €38 215 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella 911 vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 19 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 637 €/kk, mikä on noin 0 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. 911 Carrera 3.0T Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat 992-sukupolvea (2020–).
Saatavilla olevat moottorit:
Carrera 3.0T Petrol · 283 kW · BensiiniCarrera S 3.0T Petrol · 331 kW · BensiiniTurbo S 3.8T Petrol · 478 kW · Bensiini

Aiemman 991-sukupolven (2012–2019) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

911 seuraa tietojemme mukaan lähemmin Urheiluauto-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 80 %.

Verot
CO₂-päästö
194 g/km
Ajoneuvovero
268 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

911 Carrera 3.0T Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (194 g/km). Perusvero on noin 268 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 268 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Porsche 911 tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
7,6 %
vs. kansallinen ka.
-18,8 pp
Sijoitus merkissä
#2

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 7,6 %) on noin 19 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Malli on pysynyt johdonmukaisesti luokkansa luotettavimpien joukossa. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Renkaat ja vanteet (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Renkaat ja vanteet
    Renkaiden urasyvyys alle lain vaatiman, vaurioituneet vanteet tai erilaisia renkaita. Varaudu uusien renkaiden hankintaan käytettyä autoa ostaessasi.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.