Kia XCeedCD · 2019–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.0L T-GDi Petrol maksaa arviolta noin 544 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
32 643 €
Kuukaudessa (arvio)
544 €/kk
Per km (arvio)
0,44 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
53 %
32 %
10 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
3 432 €/v286 €/kk
Polttoaine
2 099 €/v175 €/kk
Vakuutus
622 €/v52 €/kk
Huolto ja korjaukset
246 €/v21 €/kk
Verot
130 €/v11 €/kk
Yhteensä
6 529 €/v544 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Kia XCeed kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.0L T-GDi PetrolBensiinin. 7,6 l/100 km
1.5L T-GDi PetrolBensiinin. 7,8 l/100 km
1.6L CRDi DieselDieseln. 5,3 l/100 km
1.6L T-GDi PHEVLadattava hybridin. 5,0 l/100 km

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen3 432 €3 432 €3 432 €3 432 €3 432 €17 160 €
Polttoaine2 099 €2 099 €2 099 €2 099 €2 099 €10 495 €
Vakuutus697 €659 €622 €584 €546 €3 108 €
Huolto ja korjaukset220 €220 €220 €285 €285 €1 230 €
Verot130 €130 €130 €130 €130 €650 €
Yhteensä6 578 €6 540 €6 503 €6 530 €6 492 €32 643 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella XCeed vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 22 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 544 €/kk, mikä on noin 6 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. XCeed 1.0L T-GDi Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat CD-sukupolvea (2019–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.0L T-GDi Petrol · 88 kW · Bensiini1.5L T-GDi Petrol · 118 kW · Bensiini1.6L CRDi Diesel · 85 kW · Diesel1.6L T-GDi PHEV · 104 kW · Ladattava hybridi
Arvonaleneminen

XCeed seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-SUV-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 48 %.

Verot
CO₂-päästö
130 g/km
Ajoneuvovero
130 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

XCeed 1.0L T-GDi Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (130 g/km). Perusvero on noin 130 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 130 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Kia XCeed tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
4,1 %
vs. kansallinen ka.
-22,2 pp
Sijoitus merkissä
#2

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 4,1 %) on noin 22 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %).

Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Kia XCeed
544 €/kk
Hylkäys-% 4,1
VS
543 €/kk
Hylkäys-% 17,3
Subaru XV / Crosstrek on 1 €/kk edullisempi
Hyundai Kona547 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.