Mazda CX-5KF · 2017–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

2.0L Skyactiv-G Petrol maksaa arviolta noin 552 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
33 124 €
Kuukaudessa (arvio)
552 €/kk
Per km (arvio)
0,44 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
46 %
38 %
10 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
3 036 €/v253 €/kk
Polttoaine
2 503 €/v209 €/kk
Vakuutus
673 €/v56 €/kk
Huolto ja korjaukset
243 €/v20 €/kk
Verot
170 €/v14 €/kk
Yhteensä
6 625 €/v552 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Mazda CX-5 kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
2.0L Skyactiv-G PetrolBensiinin. 9,0 l/100 km
2.5L Skyactiv-G PetrolBensiinin. 10,1 l/100 km
2.2L Skyactiv-D 150 DieselDieseln. 5,7 l/100 km
2.2L Skyactiv-D 184 DieselDieseln. 6,0 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen3 036 €3 036 €3 036 €3 036 €3 036 €15 180 €
Polttoaine2 503 €2 503 €2 503 €2 503 €2 503 €12 515 €
Vakuutus740 €706 €673 €640 €606 €3 365 €
Huolto ja korjaukset214 €214 €214 €286 €286 €1 214 €
Verot170 €170 €170 €170 €170 €850 €
Yhteensä6 663 €6 629 €6 596 €6 635 €6 601 €33 124 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella CX-5 vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 13 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 552 €/kk, mikä on noin 5 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. CX-5 2.0L Skyactiv-G Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat KF-sukupolvea (2017–).
Saatavilla olevat moottorit:
2.0L Skyactiv-G Petrol · 115 kW · Bensiini2.5L Skyactiv-G Petrol · 143 kW · Bensiini2.2L Skyactiv-D 150 Diesel · 110 kW · Diesel2.2L Skyactiv-D 184 Diesel · 135 kW · Diesel

Aiemman KE-sukupolven (2013–2017) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

CX-5 seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-SUV-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 54 %.

Verot
CO₂-päästö
155 g/km
Ajoneuvovero
170 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

CX-5 2.0L Skyactiv-G Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (155 g/km). Perusvero on noin 170 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 170 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Mazda CX-5 tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
13,7 %
vs. kansallinen ka.
-12,7 pp
Sijoitus merkissä
#4

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 13,7 %) on noin 13 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Ohjausnivelet ja -tangot (korjauskustannus tyypillisesti noin 150 €–600 €).

  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
  • Ohjausnivelet ja -tangot
    Välystä tai kulumaa raidetangoissa ja ohjausnivelissä. Aiheuttaa epätarkkaa ohjausta ja epätasaista rengaskulumaa.
    150–600 €
  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Mazda CX-5
552 €/kk
Hylkäys-% 13,7
VS
551 €/kk
Hylkäys-% 21,0
Suzuki S-Cross on 1 €/kk edullisempi
SEAT Arona553 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.