Hyundai KonaSX2 · 2023–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.0L T-GDi Petrol maksaa arviolta noin 547 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
32 843 €
Kuukaudessa (arvio)
547 €/kk
Per km (arvio)
0,44 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
52 %
33 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
3 432 €/v286 €/kk
Polttoaine
2 148 €/v179 €/kk
Vakuutus
622 €/v52 €/kk
Huolto ja korjaukset
234 €/v20 €/kk
Verot
133 €/v11 €/kk
Yhteensä
6 569 €/v547 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Hyundai Kona kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.0L T-GDi PetrolBensiinin. 7,7 l/100 km
1.6L HybridHybridin. 6,9 l/100 km
Electric 48 kWhSähkön. 18,0 kWh/100 km
Electric 65 kWhSähkön. 18,0 kWh/100 km

Sähköautojen kulutusarvio on kokoluokkakohtainen keskiarvo, ei moottorivaihtoehtokohtainen.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen3 432 €3 432 €3 432 €3 432 €3 432 €17 160 €
Polttoaine2 148 €2 148 €2 148 €2 148 €2 148 €10 740 €
Vakuutus697 €659 €622 €584 €546 €3 108 €
Huolto ja korjaukset210 €210 €210 €270 €270 €1 170 €
Verot133 €133 €133 €133 €133 €665 €
Yhteensä6 620 €6 582 €6 545 €6 567 €6 529 €32 843 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella Kona vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 22 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 547 €/kk, mikä on noin 6 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Kona 1.0L T-GDi Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat SX2-sukupolvea (2023–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.0L T-GDi Petrol · 88 kW · Bensiini1.6L Hybrid · 103 kW · HybridiElectric 48 kWh · 115 kW · SähköElectric 65 kWh · 160 kW · Sähkö

Aiemman OS-sukupolven (2018–2023) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Kona seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-SUV-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 48 %.

Verot
CO₂-päästö
133 g/km
Ajoneuvovero
133 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Kona 1.0L T-GDi Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (133 g/km). Perusvero on noin 133 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 133 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Hyundai Kona tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
4,7 %
vs. kansallinen ka.
-21,6 pp
Sijoitus merkissä
#1

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 4,7 %) on noin 22 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Malli on pysynyt johdonmukaisesti luokkansa luotettavimpien joukossa. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Valmistajan kilpi (korjauskustannus tyypillisesti noin 0 €–100 €).

  • Valmistajan kilpi
    Puuttuva tai lukukelvoton VIN-kilpi tai valmistajan tunnuskilpi. Saattaa vaatia virallisen todentamisen.
    0–100 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Hyundai Kona
547 €/kk
Hylkäys-% 4,7
VS
544 €/kk
Hylkäys-% 4,1
Kia XCeed on 3 €/kk edullisempi
Suzuki S-Cross551 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.