Mercedes-Benz GLAH247 · 2020–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

GLA 180 Petrol maksaa arviolta noin 535 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
32 129 €
Kuukaudessa (arvio)
535 €/kk
Per km (arvio)
0,43 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
43 %
36 %
12 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 772 €/v231 €/kk
Polttoaine
2 309 €/v192 €/kk
Vakuutus
776 €/v65 €/kk
Huolto ja korjaukset
421 €/v35 €/kk
Verot
148 €/v12 €/kk
Yhteensä
6 426 €/v535 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Mercedes-Benz GLA kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
GLA 180 PetrolBensiinin. 8,3 l/100 km
GLA 200 PetrolBensiinin. 8,7 l/100 km
GLA 200 d DieselDieseln. 5,5 l/100 km
GLA 250 e PHEVLadattava hybridin. 5,0 l/100 km

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 772 €2 772 €2 772 €2 772 €2 772 €13 860 €
Polttoaine2 309 €2 309 €2 309 €2 309 €2 309 €11 545 €
Vakuutus853 €815 €776 €737 €698 €3 879 €
Huolto ja korjaukset375 €375 €375 €490 €490 €2 105 €
Verot148 €148 €148 €148 €148 €740 €
Yhteensä6 457 €6 419 €6 380 €6 456 €6 417 €32 129 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella GLA GLA 180 Petrol säilyttää arvoaan tyypillisesti luokan keskiarvoa paremmin — 5 vuoden jälkeen arvosta näyttää säilyvän noin 58 %. Tämä vaikuttaa merkittävästi kokonaiskustannuksiin. Kuukausikustannus on arviolta noin 535 €/kk, mikä on noin 8 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. GLA GLA 180 Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat H247-sukupolvea (2020–).
Saatavilla olevat moottorit:
GLA 180 Petrol · 100 kW · BensiiniGLA 200 Petrol · 120 kW · BensiiniGLA 200 d Diesel · 110 kW · DieselGLA 250 e PHEV · 160 kW · Ladattava hybridi

Aiemman X156-sukupolven (2014–2020) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

GLA seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-SUV-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 58 %.

Verot
CO₂-päästö
143 g/km
Ajoneuvovero
148 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

GLA GLA 180 Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (143 g/km). Perusvero on noin 148 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 148 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Mercedes-Benz GLA tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
7,4 %
vs. kansallinen ka.
-19,0 pp
Sijoitus merkissä
#2

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 7,4 %) on noin 19 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Malli on pysynyt johdonmukaisesti luokkansa luotettavimpien joukossa. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €) ja Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Mercedes-Benz GLA
535 €/kk
Hylkäys-% 7,4
VS
Dacia Jogger
533 €/kk
Dacia Jogger on 2 €/kk edullisempi
Nissan Qashqai530 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.