Volkswagen T-RocA11 · 2018–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.0L TSI Petrol maksaa arviolta noin 522 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
31 344 €
Kuukaudessa (arvio)
522 €/kk
Per km (arvio)
0,42 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
49 %
33 %
11 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
3 102 €/v259 €/kk
Polttoaine
2 051 €/v171 €/kk
Vakuutus
675 €/v56 €/kk
Huolto ja korjaukset
314 €/v26 €/kk
Verot
127 €/v11 €/kk
Yhteensä
6 269 €/v522 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Volkswagen T-Roc kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.0L TSI PetrolBensiinin. 7,4 l/100 km
1.5L TSI PetrolBensiinin. 7,7 l/100 km
2.0L TDI DieselDieseln. 5,5 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen3 102 €3 102 €3 102 €3 102 €3 102 €15 510 €
Polttoaine2 051 €2 051 €2 051 €2 051 €2 051 €10 255 €
Vakuutus751 €713 €675 €637 €599 €3 375 €
Huolto ja korjaukset283 €283 €283 €360 €360 €1 569 €
Verot127 €127 €127 €127 €127 €635 €
Yhteensä6 314 €6 276 €6 238 €6 277 €6 239 €31 344 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella T-Roc vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 24 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 522 €/kk, mikä on noin 10 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. T-Roc 1.0L TSI Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat A11-sukupolvea (2018–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.0L TSI Petrol · 81 kW · Bensiini1.5L TSI Petrol · 110 kW · Bensiini2.0L TDI Diesel · 110 kW · Diesel
Arvonaleneminen

T-Roc seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-SUV-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 53 %.

Verot
CO₂-päästö
127 g/km
Ajoneuvovero
127 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

T-Roc 1.0L TSI Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (127 g/km). Perusvero on noin 127 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 127 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Volkswagen T-Roc tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
2,3 %
vs. kansallinen ka.
-24,0 pp
Sijoitus merkissä
#1

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 2,3 %) on noin 24 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Malli on pysynyt johdonmukaisesti luokkansa luotettavimpien joukossa. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Volkswagen T-Roc
522 €/kk
Hylkäys-% 2,3
VS
521 €/kk
Hylkäys-% 4,5
SEAT Ateca on 1 €/kk edullisempi
Dacia Duster524 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.