Mazda CX-30DM · 2019–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

2.0L Skyactiv-G Petrol maksaa arviolta noin 518 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
31 067 €
Kuukaudessa (arvio)
518 €/kk
Per km (arvio)
0,41 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
51 %
33 %
10 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
3 168 €/v264 €/kk
Polttoaine
2 051 €/v171 €/kk
Vakuutus
629 €/v52 €/kk
Huolto ja korjaukset
238 €/v20 €/kk
Verot
127 €/v11 €/kk
Yhteensä
6 213 €/v518 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Mazda CX-30 kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
2.0L Skyactiv-G PetrolBensiinin. 7,4 l/100 km
2.0L Skyactiv-X Mild HybridHybridin. 7,5 l/100 km
1.8L Skyactiv-D DieselDieseln. 5,3 l/100 km
2.0L e-Skyactiv G HybridHybridin. 7,4 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen3 168 €3 168 €3 168 €3 168 €3 168 €15 840 €
Polttoaine2 051 €2 051 €2 051 €2 051 €2 051 €10 255 €
Vakuutus699 €664 €629 €595 €560 €3 147 €
Huolto ja korjaukset210 €210 €210 €280 €280 €1 190 €
Verot127 €127 €127 €127 €127 €635 €
Yhteensä6 255 €6 220 €6 185 €6 221 €6 186 €31 067 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella CX-30 vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 22 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 518 €/kk, mikä on noin 11 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. CX-30 2.0L Skyactiv-G Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat DM-sukupolvea (2019–).
Saatavilla olevat moottorit:
2.0L Skyactiv-G Petrol · 90 kW · Bensiini2.0L Skyactiv-X Mild Hybrid · 132 kW · Hybridi1.8L Skyactiv-D Diesel · 85 kW · Diesel2.0L e-Skyactiv G Hybrid · 116 kW · Hybridi
Arvonaleneminen

CX-30 seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-SUV-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 52 %.

Verot
CO₂-päästö
127 g/km
Ajoneuvovero
127 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

CX-30 2.0L Skyactiv-G Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (127 g/km). Perusvero on noin 127 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 127 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Mazda CX-30 tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
4,0 %
vs. kansallinen ka.
-22,4 pp
Sijoitus merkissä
#1

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 4 %) on noin 22 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %).

Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Mazda CX-30
518 €/kk
Hylkäys-% 4,0
VS
521 €/kk
Hylkäys-% 4,5
SEAT Ateca on 3 €/kk kalliimpi
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.