SEAT AtecaKH · 2016–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.0L TSI Petrol maksaa arviolta noin 521 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
31 277 €
Kuukaudessa (arvio)
521 €/kk
Per km (arvio)
0,42 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
49 %
34 %
11 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
3 036 €/v253 €/kk
Polttoaine
2 115 €/v176 €/kk
Vakuutus
680 €/v57 €/kk
Huolto ja korjaukset
294 €/v25 €/kk
Verot
131 €/v11 €/kk
Yhteensä
6 255 €/v521 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

SEAT Ateca kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.0L TSI PetrolBensiinin. 7,6 l/100 km
1.5L TSI PetrolBensiinin. 8,0 l/100 km
2.0L TDI Diesel 115Dieseln. 5,3 l/100 km
2.0L TDI Diesel 150Dieseln. 5,6 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen3 036 €3 036 €3 036 €3 036 €3 036 €15 180 €
Polttoaine2 115 €2 115 €2 115 €2 115 €2 115 €10 575 €
Vakuutus754 €717 €680 €642 €605 €3 398 €
Huolto ja korjaukset263 €263 €263 €340 €340 €1 469 €
Verot131 €131 €131 €131 €131 €655 €
Yhteensä6 299 €6 262 €6 225 €6 264 €6 227 €31 277 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella Ateca vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 22 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 521 €/kk, mikä on noin 10 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Ateca 1.0L TSI Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat KH-sukupolvea (2016–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.0L TSI Petrol · 85 kW · Bensiini1.5L TSI Petrol · 110 kW · Bensiini2.0L TDI Diesel 115 · 85 kW · Diesel2.0L TDI Diesel 150 · 110 kW · Diesel
Arvonaleneminen

Ateca seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-SUV-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 54 %.

Verot
CO₂-päästö
131 g/km
Ajoneuvovero
131 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Ateca 1.0L TSI Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (131 g/km). Perusvero on noin 131 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 131 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

SEAT Ateca tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
4,5 %
vs. kansallinen ka.
-21,8 pp
Sijoitus merkissä
#1

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 4,5 %) on noin 22 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Malli on pysynyt johdonmukaisesti luokkansa luotettavimpien joukossa. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
SEAT Ateca
521 €/kk
Hylkäys-% 4,5
VS
522 €/kk
Hylkäys-% 2,3
Volkswagen T-Roc on 1 €/kk kalliimpi
Mazda CX-30518 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.