Jeep WranglerJL · 2019–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

2.0L Turbo Petrol maksaa arviolta noin 813 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
48 778 €
Kuukaudessa (arvio)
813 €/kk
Per km (arvio)
0,65 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
36 %
38 %
15 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
3 520 €/v293 €/kk
Polttoaine
3 730 €/v311 €/kk
Vakuutus
1 457 €/v121 €/kk
Huolto ja korjaukset
677 €/v56 €/kk
Verot
372 €/v31 €/kk
Yhteensä
9 756 €/v813 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Jeep Wrangler kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
2.0L Turbo PetrolBensiinin. 13,4 l/100 km
3.6L V6 PetrolBensiinin. 15,8 l/100 km
2.2L MultiJet DieselDieseln. 9,8 l/100 km
4xe PHEVLadattava hybridin. 6,8 l/100 km

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen3 520 €3 520 €3 520 €3 520 €3 520 €17 600 €
Polttoaine3 730 €3 730 €3 730 €3 730 €3 730 €18 650 €
Vakuutus1 568 €1 513 €1 457 €1 401 €1 345 €7 284 €
Huolto ja korjaukset588 €588 €588 €810 €810 €3 384 €
Verot372 €372 €372 €372 €372 €1 860 €
Yhteensä9 778 €9 723 €9 667 €9 833 €9 777 €48 778 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Wrangler 2.0L Turbo Petrol säilyttää arvoaan tyypillisesti luokan keskiarvoa paremmin — 5 vuoden jälkeen arvosta näyttää säilyvän noin 68 %. Tämä vaikuttaa merkittävästi kokonaiskustannuksiin. Kuukausikustannus on arviolta noin 813 €/kk, mikä on noin 17 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Wrangler 2.0L Turbo Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat JL-sukupolvea (2019–).
Saatavilla olevat moottorit:
2.0L Turbo Petrol · 200 kW · Bensiini3.6L V6 Petrol · 209 kW · Bensiini2.2L MultiJet Diesel · 143 kW · Diesel4xe PHEV · 280 kW · Ladattava hybridi

Aiemman JK-sukupolven (2007–2018) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

ArvonaleneminenTodennäköisesti luokan paras

Tietojemme perusteella Wrangler näyttää pitävän arvonsa selvästi paremmin kuin Iso SUV-luokka keskimäärin — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 68 %, kun luokan keskiarvo on noin 48 %.

5v jäännösarvo (arvio)
68 %
Luokan keskiarvo
48 %
Arvioitu ero 5v aikana
+20 pp
Verot
CO₂-päästö
231 g/km
Ajoneuvovero
372 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Wrangler 2.0L Turbo Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (231 g/km). Perusvero on noin 372 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 372 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Jeep Wrangler tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
30,6 %
vs. kansallinen ka.
+4,3 pp
Sijoitus merkissä
#2

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 30,6 %) on noin 4 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Seisontajarrun dynamometritesti (korjauskustannus tyypillisesti noin 100 €–500 €).

  • Seisontajarrun dynamometritesti
    Seisontajarru ei pidä riittävällä voimalla. Usein riittää vaijerin säätö tai takajarrujen huolto.
    100–500 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Jeep Wrangler
813 €/kk
Hylkäys-% 30,6
VS
788 €/kk
Hylkäys-% 24,3
Toyota Land Cruiser on 25 €/kk edullisempi
Volvo XC90884 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.