Porsche TaycanJ1 · 2020–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

Taycan RWD (93 kWh) maksaa arviolta noin 780 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
46 773 €
Kuukaudessa (arvio)
780 €/kk
Per km (arvio)
0,62 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
71 %
16 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
6 600 €/v550 €/kk
Polttoaine
360 €/v30 €/kk
Vakuutus
1 508 €/v126 €/kk
Huolto ja korjaukset
583 €/v49 €/kk
Verot
303 €/v25 €/kk
Yhteensä
9 355 €/v780 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Porsche Taycan kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
Taycan RWD (93 kWh)Sähkön. 20,0 kWh/100 km
Taycan 4S AWD (93 kWh)Sähkön. 20,0 kWh/100 km
Taycan Turbo AWD (93 kWh)Sähkön. 20,0 kWh/100 km
Taycan Turbo S AWD (93 kWh)Sähkön. 20,0 kWh/100 km

Sähköautojen kulutusarvio on kokoluokkakohtainen keskiarvo, ei moottorivaihtoehtokohtainen.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen6 600 €6 600 €6 600 €6 600 €6 600 €33 000 €
Polttoaine360 €360 €360 €360 €360 €1 800 €
Vakuutus1 718 €1 613 €1 508 €1 404 €1 299 €7 542 €
Huolto ja korjaukset492 €492 €492 €720 €720 €2 916 €
Verot303 €303 €303 €303 €303 €1 515 €
Yhteensä9 473 €9 368 €9 263 €9 387 €9 282 €46 773 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella Taycan vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 14 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 780 €/kk, mikä on noin 2 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Sähköauton latauskustannukset riippuvat merkittävästi lataustavasta — kotilataus on tyypillisesti noin 0,10–0,15 €/kWh, kun taas pikalatausasemilla hinta voi olla 0,30–0,60 €/kWh. Laskelmissamme käytämme keskimääräistä kotilatauksen hintaa.

Sähköautoissa on vähemmän liikkuvia osia, mikä tarkoittaa tyypillisesti alhaisempia huoltokustannuksia. Akun kapasiteetin heikkeneminen on kuitenkin epävarmuustekijä — nykyisten arvioiden mukaan akku säilyttää todennäköisesti noin 80–90 % kapasiteetistaan 8 vuoden käytön jälkeen. Talvella toimintamatka voi lyhentyä merkittävästi, tyypillisesti 20–40 %.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat J1-sukupolvea (2020–).
Saatavilla olevat moottorit:
Taycan RWD (93 kWh) · 300 kW · SähköTaycan 4S AWD (93 kWh) · 360 kW · SähköTaycan Turbo AWD (93 kWh) · 460 kW · SähköTaycan Turbo S AWD (93 kWh) · 560 kW · Sähkö
Arvonaleneminen

Taycan seuraa tietojemme mukaan lähemmin Iso sedan-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 40 %.

Verot
CO₂-päästö
0 g/km
Ajoneuvovero
171 €/v
Käyttövoimavero
104 €/v

Taycan Taycan RWD (93 kWh) ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (0 g/km). Perusvero on noin 171 € vuodessa. Sähköautoon sovelletaan käyttövoimaveroa (dieseleiden, sähköautojen ja hybridien lisäpäivittäisvero), joka on noin 104 € vuodessa. Yhteensä vero on noin 275 € vuodessa. Sähköauton polttoainekustannukset ovat kuitenkin tyypillisesti merkittävästi pienemmät kuin polttomoottoriauton. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Porsche Taycan tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
12,5 %
vs. kansallinen ka.
-13,9 pp
Sijoitus merkissä
#6

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 12,5 %) on noin 14 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Valmistajan kilpi (korjauskustannus tyypillisesti noin 0 €–100 €) ja Muut ikkunat (korjauskustannus tyypillisesti noin 100 €–500 €).

  • Valmistajan kilpi
    Puuttuva tai lukukelvoton VIN-kilpi tai valmistajan tunnuskilpi. Saattaa vaatia virallisen todentamisen.
    0–100 €
  • Muut ikkunat
    Haljenneita tai vaurioituneita sivu- tai takaikkunoita. Vaihtokustannus riippuu lasityypistä ja siitä, onko lasissa lämmitysvastuksia.
    100–500 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Porsche Taycan
780 €/kk
Hylkäys-% 12,5
VS
778 €/kk
Hylkäys-% 33,2
Tesla Model S on 2 €/kk edullisempi
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.