Porsche Panamera971 · 2017–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

2.9L V6T Petrol maksaa arviolta noin 886 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
53 150 €
Kuukaudessa (arvio)
886 €/kk
Per km (arvio)
0,71 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
47 %
30 %
13 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
5 040 €/v420 €/kk
Polttoaine
3 197 €/v266 €/kk
Vakuutus
1 424 €/v119 €/kk
Huolto ja korjaukset
690 €/v58 €/kk
Verot
279 €/v23 €/kk
Yhteensä
10 630 €/v886 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Porsche Panamera kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
2.9L V6T PetrolBensiinin. 11,5 l/100 km
4.0L V8T Turbo PetrolBensiinin. 14,5 l/100 km
4S E-Hybrid PHEVLadattava hybridin. 5,0 l/100 km

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen5 040 €5 040 €5 040 €5 040 €5 040 €25 200 €
Polttoaine3 197 €3 197 €3 197 €3 197 €3 197 €15 985 €
Vakuutus1 584 €1 504 €1 424 €1 344 €1 264 €7 120 €
Huolto ja korjaukset582 €582 €582 €852 €852 €3 450 €
Verot279 €279 €279 €279 €279 €1 395 €
Yhteensä10 682 €10 602 €10 522 €10 712 €10 632 €53 150 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella Panamera vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 15 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 886 €/kk, mikä on noin 16 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Panamera 2.9L V6T Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat 971-sukupolvea (2017–).
Saatavilla olevat moottorit:
2.9L V6T Petrol · 243 kW · Bensiini4.0L V8T Turbo Petrol · 404 kW · Bensiini4S E-Hybrid PHEV · 412 kW · Ladattava hybridi

Aiemman 970-sukupolven (2010–2016) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Panamera seuraa tietojemme mukaan lähemmin Iso sedan-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 40 %.

Verot
CO₂-päästö
198 g/km
Ajoneuvovero
279 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Panamera 2.9L V6T Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (198 g/km). Perusvero on noin 279 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 279 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Porsche Panamera tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
11,7 %
vs. kansallinen ka.
-14,7 pp
Sijoitus merkissä
#5

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 11,7 %) on noin 15 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Malli on pysynyt johdonmukaisesti luokkansa luotettavimpien joukossa. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Muut ikkunat (korjauskustannus tyypillisesti noin 100 €–500 €).

  • Muut ikkunat
    Haljenneita tai vaurioituneita sivu- tai takaikkunoita. Vaihtokustannus riippuu lasityypistä ja siitä, onko lasissa lämmitysvastuksia.
    100–500 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Porsche Panamera
886 €/kk
Hylkäys-% 11,7
VS
804 €/kk
Hylkäys-% 21,6
Audi A6 on 82 €/kk edullisempi
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.