Nissan PrimeraP12 · 2002–2008

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.6L Petrol maksaa arviolta noin 419 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
25 150 €
Kuukaudessa (arvio)
419 €/kk
Per km (arvio)
0,34 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
55 %
14 %
20 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
333 €/v28 €/kk
Polttoaine
2 777 €/v231 €/kk
Vakuutus
706 €/v59 €/kk
Huolto ja korjaukset
1 006 €/v84 €/kk
Verot
208 €/v17 €/kk
Yhteensä
5 030 €/v419 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Nissan Primera kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.6L PetrolBensiinin. 10,0 l/100 km
1.8L PetrolBensiinin. 10,5 l/100 km
1.9 dCi DieselDieseln. 6,8 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen333 €333 €333 €333 €335 €1 667 €
Polttoaine2 777 €2 777 €2 777 €2 777 €2 777 €13 885 €
Vakuutus713 €709 €706 €702 €698 €3 528 €
Huolto ja korjaukset1 006 €1 006 €1 006 €1 006 €1 006 €5 030 €
Verot208 €208 €208 €208 €208 €1 040 €
Yhteensä5 037 €5 033 €5 030 €5 026 €5 024 €25 150 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Primera 1.6L Petrol menettää arvoaan tyypillisesti luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta näyttää säilyvän noin 20,8 %. Arvonaleneminen nostaa kokonaiskustannuksia. Kuukausikustannus on arviolta noin 419 €/kk, mikä on noin 32 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Primera 1.6L Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat P12-sukupolvea (2002–2008).
Saatavilla olevat moottorit:
1.6L Petrol · 80 kW · Bensiini1.8L Petrol · 85 kW · Bensiini1.9 dCi Diesel · 88 kW · Diesel
Arvonaleneminen

Primera näyttää menettävän arvoaan Keskiluokka-luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 21 %, kun luokan keskiarvo on noin 48 %.

Verot
CO₂-päästö
172 g/km
Ajoneuvovero
208 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Primera 1.6L Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (172 g/km). Perusvero on noin 208 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 208 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Nissan Primera tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
42,7 %
vs. kansallinen ka.
+16,4 pp
Sijoitus merkissä
#15

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 42,7 %) on noin 16 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Keskiarvoa korkeampi hylkäysprosentti on pysynyt vakaana, mikä viittaa rakenteelliseen ongelmaan. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
  • Bensiinimoottorin pakokaasumittaus
    Bensiinimoottorin pakokaasupäästöt ylittävät raja-arvot. Syynä voi olla viallinen lambda-anturi, katalysaattori tai moottorinohjausjärjestelmän vika.
    100–600 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Nissan Primera
419 €/kk
Hylkäys-% 42,7
VS
539 €/kk
Hylkäys-% 8,4
Toyota Camry on 120 €/kk kalliimpi
Lexus IS545 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.