SEAT TarracoKN2 · 2019–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.5L TSI Petrol maksaa arviolta noin 657 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
39 403 €
Kuukaudessa (arvio)
657 €/kk
Per km (arvio)
0,53 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
55 %
28 %
10 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
4 368 €/v364 €/kk
Polttoaine
2 245 €/v187 €/kk
Vakuutus
792 €/v66 €/kk
Huolto ja korjaukset
335 €/v28 €/kk
Verot
141 €/v12 €/kk
Yhteensä
7 881 €/v657 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

SEAT Tarraco kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.5L TSI PetrolBensiinin. 8,1 l/100 km
2.0L TSI PetrolBensiinin. 9,5 l/100 km
2.0L TDI DieselDieseln. 5,9 l/100 km
1.4L eHybrid PHEVLadattava hybridin. 5,0 l/100 km

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen4 368 €4 368 €4 368 €4 368 €4 368 €21 840 €
Polttoaine2 245 €2 245 €2 245 €2 245 €2 245 €11 225 €
Vakuutus899 €845 €792 €739 €685 €3 960 €
Huolto ja korjaukset299 €299 €299 €388 €388 €1 673 €
Verot141 €141 €141 €141 €141 €705 €
Yhteensä7 952 €7 898 €7 845 €7 881 €7 827 €39 403 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella Tarraco vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 17 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 657 €/kk, mikä on noin 10 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Tarraco 1.5L TSI Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat KN2-sukupolvea (2019–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.5L TSI Petrol · 110 kW · Bensiini2.0L TSI Petrol · 140 kW · Bensiini2.0L TDI Diesel · 110 kW · Diesel1.4L eHybrid PHEV · 180 kW · Ladattava hybridi
Arvonaleneminen

Tarraco seuraa tietojemme mukaan lähemmin Keski-SUV-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 48 %.

Verot
CO₂-päästö
139 g/km
Ajoneuvovero
141 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Tarraco 1.5L TSI Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (139 g/km). Perusvero on noin 141 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 141 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

SEAT Tarraco tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
9,7 %
vs. kansallinen ka.
-16,7 pp
Sijoitus merkissä
#4

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 9,7 %) on noin 17 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %).

Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
SEAT Tarraco
657 €/kk
Hylkäys-% 9,7
VS
657 €/kk
Hylkäys-% 44,3
Nissan X-Trail on 0 €/kk edullisempi
Kia Sorento659 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.