Mercedes-Benz EQCN293 · 2019–2023

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

EQC 400 4MATIC Electric maksaa arviolta noin 668 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
40 076 €
Kuukaudessa (arvio)
668 €/kk
Per km (arvio)
0,53 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
67 %
18 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
5 372 €/v448 €/kk
Polttoaine
378 €/v32 €/kk
Vakuutus
1 408 €/v117 €/kk
Huolto ja korjaukset
547 €/v46 €/kk
Verot
310 €/v26 €/kk
Yhteensä
8 015 €/v668 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Mercedes-Benz EQC kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
EQC 400 4MATIC ElectricSähkön. 21,0 kWh/100 km

Sähköautojen kulutusarvio on kokoluokkakohtainen keskiarvo, ei moottorivaihtoehtokohtainen.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen5 372 €5 372 €5 372 €5 372 €5 373 €26 861 €
Polttoaine378 €378 €378 €378 €378 €1 890 €
Vakuutus1 559 €1 483 €1 408 €1 333 €1 257 €7 040 €
Huolto ja korjaukset490 €490 €490 €490 €775 €2 735 €
Verot310 €310 €310 €310 €310 €1 550 €
Yhteensä8 109 €8 033 €7 958 €7 883 €8 093 €40 076 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella EQC EQC 400 4MATIC Electric menettää arvoaan tyypillisesti luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta näyttää säilyvän noin 38 %. Arvonaleneminen nostaa kokonaiskustannuksia. Kuukausikustannus on arviolta noin 668 €/kk, mikä on noin 9 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Sähköauton latauskustannukset riippuvat merkittävästi lataustavasta — kotilataus on tyypillisesti noin 0,10–0,15 €/kWh, kun taas pikalatausasemilla hinta voi olla 0,30–0,60 €/kWh. Laskelmissamme käytämme keskimääräistä kotilatauksen hintaa.

Sähköautoissa on vähemmän liikkuvia osia, mikä tarkoittaa tyypillisesti alhaisempia huoltokustannuksia. Akun kapasiteetin heikkeneminen on kuitenkin epävarmuustekijä — nykyisten arvioiden mukaan akku säilyttää todennäköisesti noin 80–90 % kapasiteetistaan 8 vuoden käytön jälkeen. Talvella toimintamatka voi lyhentyä merkittävästi, tyypillisesti 20–40 %.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat N293-sukupolvea (2019–2023).
Saatavilla olevat moottorit:
EQC 400 4MATIC Electric · 300 kW · Sähkö
Arvonaleneminen

EQC näyttää menettävän arvoaan Keski-SUV-luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 38 %, kun luokan keskiarvo on noin 48 %.

Verot
CO₂-päästö
0 g/km
Ajoneuvovero
171 €/v
Käyttövoimavero
104 €/v

EQC EQC 400 4MATIC Electric ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (0 g/km). Perusvero on noin 171 € vuodessa. Sähköautoon sovelletaan käyttövoimaveroa (dieseleiden, sähköautojen ja hybridien lisäpäivittäisvero), joka on noin 104 € vuodessa. Yhteensä vero on noin 275 € vuodessa. Sähköauton polttoainekustannukset ovat kuitenkin tyypillisesti merkittävästi pienemmät kuin polttomoottoriauton. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Mercedes-Benz EQC tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
7,2 %
vs. kansallinen ka.
-19,1 pp
Sijoitus merkissä
#1

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 7,2 %) on noin 19 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %).

Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Mercedes-Benz EQC
668 €/kk
Hylkäys-% 7,2
VS
678 €/kk
Hylkäys-% 9,9
Hyundai IONIQ 5 on 10 €/kk kalliimpi
Ford Mustang Mach-E714 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.