Hyundai IONIQ 5NE · 2021–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

Standard Range RWD (58 kWh) maksaa arviolta noin 678 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
40 689 €
Kuukaudessa (arvio)
678 €/kk
Per km (arvio)
0,54 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
74 %
11 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
6 050 €/v504 €/kk
Polttoaine
378 €/v32 €/kk
Vakuutus
932 €/v78 €/kk
Huolto ja korjaukset
468 €/v39 €/kk
Verot
310 €/v26 €/kk
Yhteensä
8 138 €/v678 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Hyundai IONIQ 5 kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
Standard Range RWD (58 kWh)Sähkön. 21,0 kWh/100 km
Long Range RWD (77 kWh)Sähkön. 21,0 kWh/100 km
Long Range AWD (77 kWh)Sähkön. 21,0 kWh/100 km

Sähköautojen kulutusarvio on kokoluokkakohtainen keskiarvo, ei moottorivaihtoehtokohtainen.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen6 050 €6 050 €6 050 €6 050 €6 050 €30 250 €
Polttoaine378 €378 €378 €378 €378 €1 890 €
Vakuutus1 065 €998 €932 €865 €799 €4 659 €
Huolto ja korjaukset420 €420 €420 €540 €540 €2 340 €
Verot310 €310 €310 €310 €310 €1 550 €
Yhteensä8 223 €8 156 €8 090 €8 143 €8 077 €40 689 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella IONIQ 5 vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 16 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 678 €/kk, mikä on noin 7 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Sähköauton latauskustannukset riippuvat merkittävästi lataustavasta — kotilataus on tyypillisesti noin 0,10–0,15 €/kWh, kun taas pikalatausasemilla hinta voi olla 0,30–0,60 €/kWh. Laskelmissamme käytämme keskimääräistä kotilatauksen hintaa.

Sähköautoissa on vähemmän liikkuvia osia, mikä tarkoittaa tyypillisesti alhaisempia huoltokustannuksia. Akun kapasiteetin heikkeneminen on kuitenkin epävarmuustekijä — nykyisten arvioiden mukaan akku säilyttää todennäköisesti noin 80–90 % kapasiteetistaan 8 vuoden käytön jälkeen. Talvella toimintamatka voi lyhentyä merkittävästi, tyypillisesti 20–40 %.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat NE-sukupolvea (2021–).
Saatavilla olevat moottorit:
Standard Range RWD (58 kWh) · 125 kW · SähköLong Range RWD (77 kWh) · 168 kW · SähköLong Range AWD (77 kWh) · 225 kW · Sähkö
Arvonaleneminen

IONIQ 5 seuraa tietojemme mukaan lähemmin Keski-SUV-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 45 %.

Verot
CO₂-päästö
0 g/km
Ajoneuvovero
171 €/v
Käyttövoimavero
104 €/v

IONIQ 5 Standard Range RWD (58 kWh) ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (0 g/km). Perusvero on noin 171 € vuodessa. Sähköautoon sovelletaan käyttövoimaveroa (dieseleiden, sähköautojen ja hybridien lisäpäivittäisvero), joka on noin 104 € vuodessa. Yhteensä vero on noin 275 € vuodessa. Sähköauton polttoainekustannukset ovat kuitenkin tyypillisesti merkittävästi pienemmät kuin polttomoottoriauton. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Hyundai IONIQ 5 tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
9,9 %
vs. kansallinen ka.
-16,4 pp
Sijoitus merkissä
#2

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 9,9 %) on noin 16 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Seisontajarrun dynamometritesti (korjauskustannus tyypillisesti noin 100 €–500 €) ja Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Seisontajarrun dynamometritesti
    Seisontajarru ei pidä riittävällä voimalla. Usein riittää vaijerin säätö tai takajarrujen huolto.
    100–500 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
  • Renkaat ja vanteet
    Renkaiden urasyvyys alle lain vaatiman, vaurioituneet vanteet tai erilaisia renkaita. Varaudu uusien renkaiden hankintaan käytettyä autoa ostaessasi.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Hyundai IONIQ 5
678 €/kk
Hylkäys-% 9,9
VS
594 €/kk
Hylkäys-% 48,3
Tesla Model 3 on 84 €/kk edullisempi
Volkswagen ID.4570 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.