Mitsubishi OutlanderCW/GN · 2022–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

2.5L MIVEC Petrol maksaa arviolta noin 747 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
44 837 €
Kuukaudessa (arvio)
747 €/kk
Per km (arvio)
0,60 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
52 %
32 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
4 620 €/v385 €/kk
Polttoaine
2 907 €/v242 €/kk
Vakuutus
776 €/v65 €/kk
Huolto ja korjaukset
437 €/v36 €/kk
Verot
228 €/v19 €/kk
Yhteensä
8 967 €/v747 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Mitsubishi Outlander kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
2.5L MIVEC PetrolBensiinin. 10,5 l/100 km
2.4L PHEVLadattava hybridin. 5,0 l/100 km

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen4 620 €4 620 €4 620 €4 620 €4 620 €23 100 €
Polttoaine2 907 €2 907 €2 907 €2 907 €2 907 €14 535 €
Vakuutus877 €826 €776 €725 €674 €3 878 €
Huolto ja korjaukset382 €382 €382 €519 €519 €2 184 €
Verot228 €228 €228 €228 €228 €1 140 €
Yhteensä9 014 €8 963 €8 913 €8 999 €8 948 €44 837 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Outlander 2.5L MIVEC Petrol on luokan keskitasoa kokonaiskustannuksissa. Kuukausikustannus on arviolta noin 747 €/kk. Suurimmat kustannuserät ovat tyypillisesti arvonaleneminen (noin 4 620 €/v) ja polttoaine (noin 2 907 €/v).
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Outlander 2.5L MIVEC Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat CW/GN-sukupolvea (2022–).
Saatavilla olevat moottorit:
2.5L MIVEC Petrol · 133 kW · Bensiini2.4L PHEV · 188 kW · Ladattava hybridi

Aiemman GF-sukupolven (2013–2021) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Outlander seuraa tietojemme mukaan lähemmin Keski-SUV-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 45 %.

Verot
CO₂-päästö
180 g/km
Ajoneuvovero
228 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Outlander 2.5L MIVEC Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (180 g/km). Perusvero on noin 228 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 228 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Mitsubishi Outlander tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
25,8 %
vs. kansallinen ka.
-0,5 pp
Sijoitus merkissä
#4

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 25,8 %) on noin 0 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Ohjausnivelet ja -tangot (korjauskustannus tyypillisesti noin 150 €–600 €) ja Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Ohjausnivelet ja -tangot
    Välystä tai kulumaa raidetangoissa ja ohjausnivelissä. Aiheuttaa epätarkkaa ohjausta ja epätasaista rengaskulumaa.
    150–600 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Mitsubishi Outlander
747 €/kk
Hylkäys-% 25,8
VS
741 €/kk
Hylkäys-% 12,5
Audi Q5 on 6 €/kk edullisempi
Mazda CX-60733 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.