BMW X3G45 · 2024–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

xDrive20 Petrol maksaa arviolta noin 702 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
42 122 €
Kuukaudessa (arvio)
702 €/kk
Per km (arvio)
0,56 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
48 %
30 %
12 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
4 032 €/v336 €/kk
Polttoaine
2 567 €/v214 €/kk
Vakuutus
969 €/v81 €/kk
Huolto ja korjaukset
678 €/v57 €/kk
Verot
179 €/v15 €/kk
Yhteensä
8 424 €/v702 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

BMW X3 kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
xDrive20 PetrolBensiinin. 9,3 l/100 km
xDrive20d DieselDieseln. 6,0 l/100 km
xDrive30e PHEVLadattava hybridin. 5,0 l/100 km

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen4 032 €4 032 €4 032 €4 032 €4 032 €20 160 €
Polttoaine2 567 €2 567 €2 567 €2 567 €2 567 €12 835 €
Vakuutus1 082 €1 025 €969 €912 €856 €4 844 €
Huolto ja korjaukset602 €602 €602 €791 €791 €3 388 €
Verot179 €179 €179 €179 €179 €895 €
Yhteensä8 462 €8 405 €8 349 €8 481 €8 425 €42 122 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella X3 xDrive20 Petrol on luokan keskitasoa kokonaiskustannuksissa. Kuukausikustannus on arviolta noin 702 €/kk. Suurimmat kustannuserät ovat tyypillisesti arvonaleneminen (noin 4 032 €/v) ja polttoaine (noin 2 567 €/v).
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. X3 xDrive20 Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat G45-sukupolvea (2024–).
Saatavilla olevat moottorit:
xDrive20 Petrol · 140 kW · BensiinixDrive20d Diesel · 145 kW · DieselxDrive30e PHEV · 220 kW · Ladattava hybridi

Aiemman G01-sukupolven (2018–2024) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

X3 seuraa tietojemme mukaan lähemmin Keski-SUV-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 52 %.

Verot
CO₂-päästö
159 g/km
Ajoneuvovero
179 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

X3 xDrive20 Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (159 g/km). Perusvero on noin 179 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 179 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

BMW X3 tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
22,8 %
vs. kansallinen ka.
-3,5 pp
Sijoitus merkissä
#14

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 22,8 %) on noin 3 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €) ja Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
  • Seisontajarrun dynamometritesti
    Seisontajarru ei pidä riittävällä voimalla. Usein riittää vaijerin säätö tai takajarrujen huolto.
    100–500 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
BMW X3
702 €/kk
Hylkäys-% 22,8
VS
702 €/kk
Hylkäys-% 22,2
Lexus RX on 0 €/kk edullisempi
Subaru Outback684 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.